Krąg tematyczny

 Prosimy Rodziców o wydrukowanie lub przerysowanie poniższej tabeli i systematyczne zaznaczanie razem z dzieckiem wykonanych zadań. Wypełnioną tabelę należy zachować wraz z pracami dzieci. 

Zadania można realizować z dzieckiem o dowolnej porze dnia, można również dzielić je na krótkie etapy biorąc pod uwagę predyspozycje dziecka.

Tablica-zadań.jpg

Temat kompleksowy: Moje ulubione książeczki

11 – 15.05.2020 r.

Poniedziałek 11.05.2020r.

Temat: Odwiedzamy bibliotekę

Cele:

Dziecko:

•             rozwija sprawność fizyczną, precyzję ruchów w toku zabaw i ćwiczeń ruchowych;

•             uważnie słucha tekstu czytanego przez rodzica i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści;

•             formułuje pytania, na które chciałoby uzyskać odpowiedź;

•             wie, w jakim celu istnieją biblioteki i zna zasady korzystania z nich;

•             opowiada o swoich ulubionych książkach;

•             zna zawody, które związane są z procesem powstawania i dystrybucji książek.

Aktywność dziecka:

1. „Bajkowa gimnastyka”zestaw ćwiczeń porannych

 • Czerwony Kapturek – bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi, naśladowanie Czerwonego Kapturka, który zbiera kwiaty.
 • Pinokio – wykonanie pajacyków, naśladowanie skaczącego Pinokia.
 • Siedmiu krasnoludków – spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki, naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy.
 • Mała Syrenka – leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg, naśladowanie syrenki, która pluska ogonem.
 • Kubuś Puchatek – napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha – jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony.
 • Jaś i Małgosia – stanie w parach, z twarzami zwróconymi do siebie nawzajem, chwytanie się nawzajem za ramiona i wykonanie skłonu w przód, naśladowanie dzieci, które szukają na ścieżce kamyczków wyrzuconych przez Jasia z kieszeni.
 • Kot w butach – wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglanie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).
 • Królowa Śniegu – powolny spacer po obwodzie koła, nabieranie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, naśladowanie Królowej Śniegu, która mrozi świat swoim oddechem.

2. W bibliotece”– rozmowa inspirowana opowiadaniem Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka” i własnymi doświadczeniami dzieci.

Rodzic rozmawia z dzieckiem o zachowaniu w bibliotece. Odtwarza nagranie opowiadania „Basia
i biblioteka
” Zofii Staneckiej (audiobook). Dziecko po wysłuchaniu opowiadania dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z biblioteką. Może też opowiedzieć, jakie wydarzenia zostały opisane
w opowiadaniu. Na podstawie informacji uzyskanych z opowiadania rodzic z dzieckiem wyjaśniają, czym zajmuje się pisarz, czym ilustrator, a czym bibliotekarz.

Warto także porozmawiać z dzieckiem, jakie są zasady przebywania w bibliotece, co wolno, a czego nie podczas pobytu w bibliotece.

Środki dydaktyczne:Z. Stanecka, M. Oklejak, Basia i biblioteka, wyd. Egmont, Warszawa 2017.

3. „Jak należy się zachowywać w bibliotece?”– zabawa naśladowcza.

Rodzic przygrywa na dostępnym instrumencie, a dziecko porusza się do rytmu. Podczas przerwy, rodzic wymienia i demonstruje czynności wykonywane w bibliotece, np.: W bibliotece można czytać książki. W bibliotece należy pokazać swoją kartę biblioteczną. W bibliotece zachowujemy się cicho. W bibliotece jedzenie i picie trzeba schować do plecaka. Następnie dziecko naśladuje wymienione czynności.

Środki dydaktyczne: dostępny instrument.

4. „Moja ulubiona książka”– zabawa słownikowa; rozmowa z wykorzystaniem ulubionej książki dziecka, uzupełnianie karty pracy.

Dziecko wybiera swoją ulubioną książkę ze swojej biblioteczki. Wyjaśnia dlaczego tą pozycję książkową wybrał/wybrała, opowiada o swoich ukochanych bohaterach, podejmuje próby opowiadania, o czym jest wybrana lektura.

Następnie dziecko ogląda ilustrację umieszczoną w karcie pracy. Dopasowuje właściwą książkę do śladu na półce, a następnie rysuje drogę między bibliotecznymi półkami od dziecka do jego ulubionej książki.

Środki dydaktyczne: KP4 s. 10–11, ulubiona książka dziecka, ołówek.

 

Wtorek 12.05.2020r.

Temat: Nasze ulubione bajki

Cele:

Dziecko:

•             uwrażliwia się na budowę piosenki;

•             porusza się do rytmu;

•             ogląda różne książki;

•             przelicza książki na półce;

•             potrafi wymienić cechy książki i przyporządkować ją do określonej kategorii.

Aktywność dziecka:

1. „Bajkowa gimnastyka”zestaw ćwiczeń porannych (opis zabaw ruchowych 11.05.2020). Warto ćwiczyć codziennie, aby rozwijać sprawność ruchową dziecka.

2. „Jakie znam książki?”– zabawy z kategoryzowaniem.

Rodzic z dzieckiem gromadzą rożnego rodzaju książki. Zadaniem dziecka jest zastanowienie się, jak można posegregować te wszystkie książki. Dziecko może spróbować samodzielnie lub z pomocą rodzica

wymyślać różne kryteria, np. książki małe i duże, książki o twardych i miękkich stronach, książki o określonej tematyce, książki z ilustracjami, książki wyłącznie z obrazkami, książki wyłącznie z literami. Po każdej próbie kategoryzowania, dziecko przelicza książki w danej kategorii. Może też zapisać ich liczbę, rysując na kartce odpowiednią ilość kresek.

Środki dydaktyczne:różne książki, kartka, flamastry

3. „Ile książek jest na tej półce?”– zabawa matematyczna.

Rodzic nakleja na dywanie 4–6 pasków z taśmy malarskiej (lub układa sznurki/skakanki), informując, że są to półki na książki. Dziecko rzuca kostką do gry, przelicza liczbę oczek i układa na wyznaczonej półce odpowiednią liczbę książek (książkami mogą być wycięte z gazet przez dziecko prostokąty). Potem dziecko wskazuje półkę, która ma najwięcej książek oraz tę, na której jest ich najmniej. Jeśli są półki, na których znajduje się taka sama liczba sztuk, mogą także je wskazać. Po wykonaniu zadania z wykorzystaniem konkretnych przedmiotów, dziecko samodzielnie liczy, ile jest książek na ilustracji w kartach pracy. Dziecko może również dorysować trzy książki w dowolnie wybranych miejscach. Zadaniem dziecka jest także narysowanie kresek w liczbie odpowiadającej liczbie książek znajdujących się na każdej półce i wskazanie półki z największą i najmniejszą liczbą książek.

Środki dydaktyczne:KP4 s. 12, taśma malarska, książki, kostka

4. „Biedroneczki są w kropeczki”– zabawy muzyczne; nauka piosenki „Kropki biedronki”.


1. Ile kropek ma biedronka?

Dwie, a może trzy?

Trudno zliczyć, daję słowo.

Czy pomożesz mi?

Ref. Jedna, druga, trzecia, czwarta,

piąta, szósta kropka.

Jest i siódma, policz z nami,

gdy biedronkę spotkasz. (bis)

2. Ach! Te kropki, te kropeczki...

Kłopot wielki mam,

bo te małe biedroneczki

chodzą tu i tam.

Ref. Jedna, druga, trzecia, czwarta,

piąta, szósta kropka.

Jest i siódma, policz z nami,

gdy biedronkę spotkasz. (bis)


„Biedronkowy masażyk”– zabawa relaksacyjna przy piosence. Podczas utrwalania piosenki rodzic z dzieckiem podejmują zabawę – masażyk. Podczas zwrotek dziecko rysuje na plecach osoby dorosłej ścieżkę, którą podąża biedronka. Podczas refrenu puka delikatnie palcami – rysując kropki w pulsie ćwierćnutowym. Przy powtórzeniu nagrania piosenki, następuje zmiana ról.

Środki dydaktyczne:CD Piosenki nr 28 „Kropki biedronki”.

„Pachnące kwiatki”– zabawa ruchowo-oddechowa.

Podczas utworu „Walc kwiatów”, dziecko improwizuje ruch do muzyki zgodnie z jej tempem i charakterem z użyciem chustki/apaszki. Po chwili rodzic wycisza utwór, a dziecko zatrzymuje się w miejscu i zgniata chustkę/apaszkę, chowając ją w dłoniach. Po chwili dziecko lekko uchyla dłonie; chustka przypomina rozwijające się pąki kwiatów. Dziecko naśladuje wąchanie kwiatów: szybko wdech nosem, powoli wypuszczanie powietrza ustami. 

Środki dydaktyczne:CD Utwór nr 23 „Walc kwiatów”, chustka/apaszka.

 

Środa 13.05.2020r.

Temat: Czerwony Kapturek

Cele:

Dziecko:

•             aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

•             opowiada treść bajki;

•             ocenia zachowanie bohaterów bajki;

•             układa historyjkę obrazkową zgodnie z chronologią wydarzeń;

•             prawidłowo trzyma nożyczki;

•             sprawnie wycina rysunki konturowe;

•             rozwija motorykę małą.

Aktywność dziecka:

1. Ćwiczenia gimnastyczne z gazetami:

 • „Stań na gazecie” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Na dywanie rozłożone są gazety, dziecko spaceruje po pokoju. Na hasło: Stań na gazecie staje na najbliższej gazecie, starając się, aby stopy nie wychodziły poza nią. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

 • „Podrzuć i złap” – ćwiczenie grzbietu i karku.

Dziecko w leżeniu przodem robi z gazet kule i na hasło: Podrzuć i złap, bez opierania się łokciami o podłogę, obiema rękoma podrzuca i łapie papierowe kule.

 • „Nie upuść kuli” – ćwiczenie mięśni brzucha i stóp.

Dziecko siedzi w siadzie skulnym z rękoma opartymi z tyłu o podłogę, podnosi papierową kulę jedną stopą ipróbuje przekładać ją z jednej stopy do drugiej.

 • „Pogoń za kulą” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dziecko czołga się po dywanie, goniąc rzucane przed siebie oburącz papierowe kule.

 • „Gazetowa bitwa” – ćwiczenie obręczy barkowej.

Dzieci i rodzic stają naprzeciwko siebie, a następnie na hasło: Bitwa na zmianę prawą i lewą ręką rzucają papierowymi kulami, starając się celować poniżej głowy.

 • „Kto dalej rzuci?!” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dziecko, stojąc w rozkroku, unosi wyprostowane ręce i na hasło: Kto dalej rzuci? rzuca jak najdalej w tył papierowymi kulami. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

 • „Przełóż kulę pod kolanem” – ćwiczenie równowagi.

Dziecko stojąc w lekkim rozkroku, przekłada papierową kulę pod kolanem uniesionej i zgiętej nogi.

2. „Historia Kapturka” – rodzic czyta bajkę „Czerwony Kapturek” (lub odtwarza bajkę muzyczną - https://www.youtube.com/watch?v=PP4v3OREaZk), dziecko uważnie słucha. Następnie próbuje ocenić postępowanie bohaterów. Rodzic jeszcze raz opowiada fragment historii, gdy dziecko uważa, że bohaterowie zachowali się właściwie, uśmiecha się szeroko, gdy niewłaściwie – robi smutną minę. Rodzic podaje następujące zdania: Mamusia przygotowała koszyk z przekąskami dla babci. Mamusia poprosiła swoją córkę o zaniesienie koszyczka do babci. Dziewczynka szła ścieżką przez las. Dziewczynka postanowiła nazbierać kwiatów dla babci. Czerwony Kapturek przywitał się z wilkiem. Babcia nie zamknęła na klucz drzwi do domu. Rodzic zwraca uwagę na to, że nie zawsze osoby, które robią coś niewłaściwego, robą to celowo, czasami ich działanie wynika z dobrych chęci (zbieranie kwiatów dla babci), czasami z nieświadomości konsekwencji (rozmowa z nieznajomym, niezamknięcie drzwi), a czasami z natłoku obowiązków (wysłanie dziecka samego, bez opieki).

3. „Opowiedz mi jeszcze raz bajkę” – układanie historyjki obrazkowej.

Dzieci wycinają historyjkę obrazkową z Wyprawki Następnie rozkładają obrazki we właściwej kolejności i próbują tym razem opowiadać treść bajki rodzicowi. Na zakończenie dziecko nakleja ilustracje we właściwej kolejności na kartce czerwonego papieru.

Środki dydaktyczne: W. nr 14 „Czerwony Kapturek – historyjka obrazkowa”, nożyczki, klej, czerwona kartka.

4. „Spacer po lesie” – zabawa ruchowa na torze przeszkód.

Rodzic i dziecko rozkładają na dywanie tor przeszkód z dostępnych przedmiotów. Dziecko wciela się w rolę Czerwonego Kapturka, który spaceruje po lesie i pokonuje różne przeszkody, nie zbaczając ze ścieżki. Zanim jednak przejdą przez tor przeszkód, muszą minąć wilka (w którego wciela się rodzic). Na zakończenie zastanawiają się, jak potoczyłaby się historia Kapturka, gdyby nie zaczął rozmowy z wilkiem.

Środki dydaktyczne: przedmioty do wykonania toru przeszkód.

5. „Mój teatrzyk” – wykonanie pacynek z bohaterami bajki „Czerwony Kapturek”.

Dziecko wycina gotowe postacie z bajki z załącznika (bądź rysuje sam) i skleja w odpowiednim miejscu. Po przygotowaniu pacynek na palce, dziecko może wspólnie z ze swoimi członkami rodziny wykonać domowy teatrzyk z kartonu i przedstawiać bajkę.

Środki dydaktyczne: postacie z bajki do wycięcia, nożyczki, klej, kartka papieru, kredki, mazaki, kolorowy papier, karton.

 

Czwartek 14.05.2020r.

Temat: Czy to bajka, czy nie bajka

Cele:

Dziecko:

•             podaje rozwiązania zagadek słownych;

•             bierze udział w zabawach rozwijających mowę i myślenie;

•             porusza się w rytm muzyki;

•             swobodnie improwizuje ruchem piosenkę;

•             opowiada treść znanych lub samodzielnie wymyślonych bajek;

•             tworzy własną mini książkę;

•             reaguje na sygnał w czasie zabawy ruchowej.

Aktywność dziecka:

1. „Kto to jest?”– rozwiązywanie zagadek słownych.

Dziecko odgaduje zagadki o różnych bohaterach z bajek i baśni:

Gdy był potrzebny,

nie dał drapaka,

ale nie lubił

chodzić na boska.

(Kot w butach)

Pierze, sprząta i gotuje,

dla macochy i jej córek.

Suknię często swą ceruje,

Bo ma na niej pełno dziurek.

(Kopciuszek)

Siostrzyczka i brat,

wyruszyli w świat.

Z czarownicą mieli gratkę,

gdy jej zjedli całą chatkę.

(Jaś i Małgosia)

Zamknięta w wieży dziewczyna,

co długi warkocz miała.

„Spuść mi włosy swoje”

– czarownica doń wołała.

(Roszpunka)

W chatce krasnoludków mieszka,

Czy już wiecie, że to…

(Śnieżka)

Chodzi ta królewna,

ziewając po troszku,

bo się nie wyspała,

przez ziarenko groszku.

(Królewna na ziarnku grochu)

Mała dziewczynka

na kwiatku mieszkała,

lecz ją od mamusi

ropucha porwała.

(Calineczka)

Magdalena Ledwoń

2. „Bajkowe kalambury”– zabawa rozwijająca myślenie.

Dziecko tworzy karty z postaciami bajkowymi (np. Kot w butach, Czerwony, Kapturek, Smok Wawelski itp.) rysując je na karteczkach. Rodzic losuje kartę z postacią bohatera z bajki, pokazuje ją dziecku, ale sam jej nie ogląda. Dziecko ma za zadanie opisać postać w taki sposób, żeby rodzic mógł odgadnąć, kto został przedstawiony na karcie. Dziecko nie może jednak powiedzieć wprost, o kim mowa. Po odgadnięciu postaci następuje zamiana miejsc.

Środki dydaktyczne:karty z ilustracjami postaci z bajek i baśni.

3. „Moja bajka” – zabawa rozwijająca mowę dzieci.

Dziecko z rodzicem wymyślają własną bajkę, wymieniają bohaterów, opisują ich przygody. Jeśli dzieci będą chętnie mogą stworzyć swoją mini książkę i zilustrować bajkę.

Środki dydaktyczne:

4. „Kryć się! Idzie czarownica!” – zabawa ruchowa rozwijająca umiejętność skupienia uwagi.

Dziecko przy nagraniu skocznej melodii porusza się swobodnie w rytmie utworu. Gdy muzyka cichnie, dziecko zatrzymuje się i zamyka oczy. Nadchodzi czarownica (rodzic). Czarownica nie widzi dzieci, gdy one jej nie widzą, dlatego stara się sprawić, żeby uczestnik zabawy otworzył oczy. Komu czarownica zajrzy w oczy, ten zamienia się z nią miejscami.

Środki dydaktyczne: CD Utwory nr 1 „Taniec klepaniec”

5. „Kropki biedronki”– utrwalenie piosenki „Kropki biedronki”, swobodna improwizacja ruchowa.

Środki dydaktyczne:CD Piosenki nr 28 „Kropki biedronki”.

Piątek 15.05.2020r.

Temat: Książki w akcji

Cele:

Dziecko:

•             uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela;

•             wie, jak należy dbać o książki;

•             wie, do czego służy zakładka do książek;

•             samodzielnie wykonuje pracę plastyczną;

•             rozwija kreatywność i wyobraźnię;

•             aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

•             reaguje na sygnał w czasie zabawy ruchowej.

Aktywność dziecka:

1.„Skarga książki”– inscenizacja treści wiersza Jana Huszczy.

Rodzic, trzymając książkę, manipuluje nią jak pacynką, recytując jednocześnie wiersz:

Skarga książki

Jestem książką z dużej szafy.

Wszyscy mówią, żem ciekawa,

więc mnie ciągle ktoś pożycza,

lecz nie cieszy mnie ta sława.

Miałam papier bielusieńki,

ślady na nim Florka ręki.

Pozaginał Jaś mi rogi,

Julek na mnie kładł pierogi.

Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,

trzymał mnie aż trzy tygodnie.

Narysował na okładce

Staś diabełka, małpkę w klatce.

Anka, Władka siostra mała,

ta mi kartki dwie wyrwała.

Cóż mi z tego, żem ciekawa,

dłużej żyć tak nie potrafię.

Nie będziecie mnie szanować,

to się na klucz zamknę w szafie.

Jan Huszcza

Źródło: Szedł czarodziej. Antologia wierszy dla dzieci,

t. 1, wybór i oprac. W. Kot, Krajowa Agencja Wydawnicza,

Rzeszów 1986, s. 240.

Przypomnienie zasad dbania o książki. Dziecko wymienia czego nie można robić korzystając z książki.

„Jak należy dbać o książki?”– rozmowa kierowana na podstawie wysłuchanego wiersza. Dziecko zastanawia się, dlaczego książka była taka nieszczęśliwa, skoro dzieci lubiły ją czytać. Próbuje wyodrębnić niewłaściwe zachowania dzieci. Następnie wciela się w rolę zniszczonej książki i udziela dobrych rad dzieciom, które zostały wymienione w wierszyku, np.: Florku,bardzo proszę, następnym razem umyj ręce, zanimzaczniesz mnie oglądać. Jasiu, wyprostuj rogimoim kartkom, a następnym razem, gdy będzieszchciał zaznaczyć jedną z moich stron, użyj zakładki.

2. „Książki na półki” – zabawa skoczna.

Rodzic wykleja na dywanie za pomocą taśmy malarskiej symboliczny regał na książki o sześciu półkach. Dziecko przeskakuje przez kolejne pola obunóż, recytując wierszyk wymieniający kolejne liczebniki:

Na półkach w bibliotece

Na pierwszej – słowniki,

Na drugiej – poradniki,

Na trzeciej – przewodniki,

Na czwartej – powieści,

Na piątej – gazety różnej treści,

Na szóstej – każdy wiersz się zmieści.

Magdalena Ledwoń

Środki dydaktyczne: taśma malarska.

3.„Nietypowo z książką”– zabawa ćwicząca mięśnie grzbietu.

Dziecko układa sobie książkę na głowie i spaceruje z nią po obwodzie koła. Stara się nie podtrzymywać książki rękoma. Rodzic zachęca, aby dziecko chodziło jak najostrożniej, tak by książka nie spadła i nie uszkodziła się.

Środki dydaktyczne:książki.

4. „Zakładka do mojej ulubionej książki”- praca plastyczna.

Rodzic tłumaczy dziecku, do czego służy zakładka do książek i proponuje wykonanie jej przez dziecko samodzielnie. Rodzic przygotowuje prostokąt z grubszego kartonu/kartki. Dziecko tworzy zakładkę według własnego pomysłu z wykorzystaniem materiałów papierniczych dostępnych w domu.

Po skończonej pracy porządkuje i wybiera książkę, którą chciałoby, aby rodzic przeczytał. Być może zakładka okaże się już przydatna

Środki dydaktyczne: prostokąt z kartonu/kartki, kolorowy papier, kredki, flamastry, klej, nożyczki.