List do Rodziców (6)

Tydzień 6. Dbamy o zdrowie

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania się. Dzieci zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób warto spędzać wolny czas, by zachować zdrowie i sprawność. Rozmawialiśmy o sposobach ubierania się w poszczególnych porach roku, dzieci rozwijały umiejętność klasyfikowania ubrań zgodnie z podanymi cechami, przeliczały elementy w zbiorach. Poznały liczbę 2.
W tym tygodniu dzieci utrwalały także nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Zapoznały się z prawidłowym sposobem szczotkowania zębów, wykonały doświadczenie, które obrazowało działanie kwasu na szkliwo.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby utrwalić wiadomości o zdrowym odżywianiu się, możecie Państwo stworzyć z dzieckiem własną piramidę zdrowego żywienia i ułożyć dietę na najbliższy tydzień. Podczas zakupów warto omawiać z dzieckiem produkty, które znalazły się w koszyku. Warto zastanowić się nad aktywnościami fizycznymi, które możecie Państwo uprawiać wspólnie z dzieckiem.

W następnym tygodniu będą potrzebne: ziarenka pieprzu, igły sosny, drobne patyczki, skarby znalezione w parku (liście, gałązki, kasztany, żołędzie, szyszki itp.), kolorowe liście.

List do Rodziców (5)

Tydzień 5. Dary jesieni

Drodzy Rodzice!

W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat darów jesieni – podawaliśmy nazwy warzyw i owoców, dzieliliśmy te nazwy na sylaby i głoski, określaliśmy cechy wybranych owoców i warzyw. Poznaliśmy kilka gatunków grzybów, wskazując jednocześnie na grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Bawiliśmy się kasztanami, żołędziami, jarzębiną i liśćmi, poznawaliśmy ich nazwy w języku angielskim, rozpoznawaliśmy je za pomocą dotyku.
Warto porozmawiać z dziećmi o tym, czego dowiedziały się w tym tygodniu w przedszkolu. Podkreślać bogactwo natury, wdrażać dzieci do uważnego obserwowania środowiska, w którym żyją np. podczas spacerów, wypraw do sklepu, obserwowania dojrzewających owoców i warzyw. Warto przypominać dziecku o tym, w jaki sposób należy zachowywać się w lesie, by pobyt tam był bezpieczny. Podczas spacerów po lesie warto motywować dziecko do nazywania niektórych grzybów oraz ich części. Mogą Państwo wspólnie z dziećmi rozpoznawać literę A, a w otoczeniu – na szyldach, reklamach, w książkach.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Dzieci w tym tygodniu rozmawiały o sposobach przetwarzania żywności – warto tę wiedzę utrwalić, wspólnie przygotowując przetwory na zimę. Podczas tej czynności można utrwalać z dziećmi sposób ważenia owoców lub warzyw, szacowanie ich wagi jako mniej i więcej. Zabawy w wymyślanie jak największej liczby słów rozpoczynających się głoską a pomogą dziecku dobrze przygotować się do nauki czytania i pisania.

W następnym tygodniu będą potrzebne: gazetki reklamowe różnych sklepów spożywczych, słomka do napojów, szyszki, patyki.

List do Rodziców (4)

Tydzień 4. Dbam o siebie i o środowisko

 

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o ciele i zmysłach. Omawialiśmy wybrane narządy i sposób, w jaki dzięki nim odbieramy otaczający świat. Przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób powinniśmy codziennie dbać o higienę, byśmy byli zdrowi i nie chorowali. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy dbać o porządek wokół nas, a także o bliższe i dalsze środowisko.
Warto porozmawiać z dziećmi o tym, jak zbudowane jest ich ciało i jak należy o nie dbać. Należy wspomnieć, że na wiele chorób, np. tych przenoszonych drogą kropelkową, mamy wpływ. Warto zadbać o to, aby dzieci świadomie obserwowały mechanizmy, które powodują, że jesteśmy zdrowi lub chorzy i wdrażać je do odpowiedzialności za siebie i innych. Dzieci uczą się przede wszystkim przez modelowanie, dlatego warto wesprzeć dziecko w tej nauce przez wspólne spożywanie zdrowych posiłków i wspólną aktywność fizyczną.
Ponadto, warto wdrażać dzieci do poszanowania środowiska naturalnego – podkreślać to, że Ziemia jest tylko jedna, a kurczące się zasoby nie odnawiają się szybko.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Podczas ubierania się czy kąpieli warto wraz z dzieckiem nazywać części ciała i je wskazać. Również te, których nazwy nie pojawiają się często, jak np. nadgarstek, brwi, szczęka. Warto uczyć dziecko samodzielnego mycia się pod kontrolą dorosłego. Wspólne zabawy w „wyłączanie zmysłu", np. znalezienie przedmiotu z zamkniętymi oczami lub zasłoniętymi uszami, będą dla dzieci atrakcyjną zabawą. Warto kreślić na piasku lub chodniku kształty przypominające literę O i ją nazywać.

W następnym tygodniu będą potrzebne: kasztany, żołędzie, liście.

List do Rodziców (3)

Tydzień 3. Jesteśmy bezpieczni

 

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o domu – miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie, a także o naszym najbliższym otoczeniu na przykładzie drogi, którą dzieci idą codziennie na zajęcia. Omawialiśmy zasady, dzięki którym możemy się bezpiecznie bawić na placu zabaw. Ustalaliśmy, z kim możemy nawiązywać bezpieczne znajomości, a także do kogo i w jaki sposób można się zwrócić z prośbą o pomoc.
Warto porozmawiać z dziećmi o tym, w jaki sposób dzieci mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podczas przygotowywania posiłków, wspólnych spacerów ruchliwymi ulicami, kontaktach ze zwierzętami – należy podkreślać najważniejsze zasady zachowania bezpieczeństwa. Podczas codziennych rozmów, czytania książek można podkreślać sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warto rozwijać w dzieciach zaufanie do innych i otwartość, ale też zaznaczać, że są takie sytuacje, gdy dziecko nie musi zachowywać się kulturalnie i zawsze słuchać dorosłych, np. wtedy, gdy nieznajome osoby proponują wspólne wyjście, zabawę, słodycze.
 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Warto utrwalać z dzieckiem nie tylko adres zamieszkania, ale również podkreślać sytuacje, w których można go podać. Podczas spacerów warto nakłaniać dzieci do nazywania, odróżniania, klasyfikowania mijanych pojazdów. Można proponować dziecku zabawę w odróżnianie dźwięków otoczenia, np. samochodu, tramwaju, roweru itp. i odtwarzanie tych dźwięków. Warto zachęcać do śpiewania lub nucenia melodii piosenki O przechodzeniu przez ulicę.

W następnym tygodniu będą potrzebne: balonik, tekturowe opakowanie po jajkach, kawałek gąbki do mycia, butelka plastikowa.

List do Rodziców (2)

Tydzień 2. Wakacyjne wspomnienia

 

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o lecie i wakacjach. Omawialiśmy skarby, które można przy¬wieźć z bliższych i dalekich podróży. Uczyliśmy się wskazywać na mapie miejsce, w którym mieszkamy, a także góry, morze, jeziora i rzeki. Rozmawialiśmy o różnych środkach transportu, klasyfikowaliśmy je ze względu na sposób poruszania się.
Warto porozmawiać z dziećmi o tym, co nas otacza. Dzięki temu mogą Państwo świadomie kształtować wrażliwość dzieci na kontakt ze środowiskiem przyrodniczym – zwierzętami i roślinami. Na podstawie obserwacji, doświadczeń, albumów można poszerzać informacje dzieci o tym, jak wygląda krajobraz Polski. Wspomnieć, że oprócz pobytu nad morzem i w górach można atrakcyjnie spędzać czas również nad jeziorem, nad rzeką, na wsi i w miastach. Warto podkreślić, że najważniejsze w wypoczynku jest to, żeby w przyjemnej atmosferze spędzić czas z bliskimi. Przypominanie sobie wspólnych wakacyjnych zabaw, oglądanie zdjęć pozwoli Państwu na rozwijanie bliskości z dzieckiem.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Mogą Państwo w codziennych sytuacjach bawić się z dzieckiem w nazywanie różnych pojazdów w otoczeniu, szukanie ich cech wspólnych i różnic, odróżnianie pojazdów po wydawanych przez nie dźwiękach. Warto zachęcać dziecko do odtwarzania tych dźwięków oraz śpiewania piosenki Pamiątki z wakacji, poznanej podczas zajęć.

W następnym tygodniu będą potrzebne: kasztany, apaszka lub szalik, słomka do napojów, talerzyk jednorazowy.

Więcej artykułów…

  1. List do Rodziców (1)