Zabawy edukacyjne 22.06-26.06.2020

 

Krąg tematyczny: Wkrótce wakacje ( 22.06 – 26.06.2020r )

Cele ogólne

Obszar fizyczny

 • rozwijanie sprawności i koordynacji ruchowej poprzez aktywny udział w ćwiczeniach i zabawach ruchowych i naśladowczych
 • aktywne uczestnictwo w różnych formach ruchu

Obszar emocjonalny

 • kształtowanie umiejętności rozróżniania uczuć i nastrojów oraz łączenia ich z określonymi sytuacjami
 • uwrażliwienie na piękno różnorodnych zjawisk, zarówno przyrodniczych jak i społecznych

Obszar społeczny

 • wdrażanie do używania zwrotów grzecznościowych
 • wdrażanie do samodzielności i wykonywania prac porządkowych

Obszar poznawczy

 • wzbogacanie zasobu słownictwa i wiedzy o świecie
 • usprawnianie pracy analizatora słuchowego
 • doskonalenie sprawności grafomotorycznej
 • doskonalenie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi na różne tematy
 • doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
 • rozwijanie wrażliwości muzycznej
 • rozwijanie mechanizmów uczenia się
 • budowanie zainteresowania regionami Polski
 • kształtowanie twórczej postawy, kreatywności

 

ĆWICZENIA PORANNE

 

Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”

Na plaży – zabawa naśladowcza.

Dziecko wykonuje polecenia rodzica: Rozglądamy się w prawo i w lewo, patrzymy, ile ludzi jest na plaży (skręty tułowia), rozkładamy koc (skłony w przód na wyprostowanych nogach), machamy do znajomych płynących motorówką (podskoki obunóż z wyciągniętymi ramionami w górę), zbieramy muszelki

(poruszanie się w różnych kierunkach w pozycji kucającej), turlamy się po piasku.

Plażowa piłka – zabawa z elementem rzutu.

Dzieci z rodzicem rzucają do siebie piłkę.

Plażowe turlanie – zabawa wzmacniająca mięśnie tułowia.

Dziecko i rodzic kładą się na brzuchu naprzeciwko siebie. Dziecko unosi tułów i turla piłkę do towarzysza zabawy, starając się tak wykonać ruch, aby piłka trafiła precyzyjnie do niego.

Po piasku zabawa ćwicząca współpracę i wzajemne zaufanie.

Dziecko kładzie się na plecach i wkłada piłkę między nogi, rodzic chwyta je za ręce i ciągnie, idąc tyłem.

Hop do przodu – zabawa ćwicząca mięśnie nóg.

Dziecko i rodzic stają naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Dziecko kuca, trzymając piłkę w dłoniach przed sobą i w tej pozycji skacze, przesuwając się w kierunku rodzica. Przekazuje mu piłkę i wraca na swoje miejsce. Następnie skacze obunóż w kierunku rodzica i odbiera piłkę. Powtarzamy 2 razy.

Walka o skarb zabawa kształtująca wyczucie własnej siły.

Dziecko zwija się w kłębek, przytrzymując piłkę między nogami a klatka piersiową. Rodzic próbuje odzyskać skarb. Następuje zmiana.

Letni spokój – zabawa relaksująca.

Dziecko i rodzic siadają stykając się całą powierzchnią pleców. Nogi kładą luźno na podłodze. Głęboko, powoli oddychają,

próbując wczuć się w rytm oddechu . Następnie odwracają się do siebie przodem, siadają blisko siebie w siadzie skrzyżnym, ręce swobodnie opuszczają, stykają się czołami, zamykają oczy i powoli, głęboko oddychają.

Środki dydaktyczne: piłka

 

 

ZABAWY RUCHOWE

 

Zaczarowany -zaczarowana zabawa ruchowa z elementem równoważnym.

Dziecko chodzi lub biega z woreczkiem na głowie. Gdy woreczek spadnie, siada na podłodze. Rodzic może „odczarować” siedzące dziecko, dotykając jego ramienia. Wtedy dziecko włącza się do zabawy, ale musi głośno powiedzieć: Bardzo dziękuję.

Środki dydaktyczne: woreczek

 

Latający balonik – zabawa zręcznościowa.

Dziecko z rodzicem odbijają balon i liczą odbicia.

Środki dydaktyczne: balon

 

Przesyłka specjalna – zabawa ruchowa z elementem bieżnym.

Dziecko siedzi po turecku. Rodzic– listonosz chodzi z przesyłką. Dziecko powtarza rymowankę: Chodzi listonosz od domu do domu. Komu przesyłkę przyniesie, komu? Listonosz rzuca woreczek na nogi dziecka i ucieka a dziecko go goni. Gdy dziecko dogoni listonosza, przejmuje jego rolę.

Środki dydaktyczne: woreczek

 

ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE

Zestaw ,,Wędrówki wzdłuż Wisły”

Środki dydaktyczne: woreczek, poduszki,

Dziecko ma stopy złączone, palce stóp podkurczone, ręce ułożone w „skrzydełka”. Rodzic wprowadza dzieci do tematu. Proponuje podróż

w wyobraźni wzdłuż Wisły – od Tatr do Bałtyku.

Polskie Tatry

„Wspinamy się po górach – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Rodzic mówi: Tatry to bardzo piękne wysokie góry, niełatwo się po nich wspinać, ale spróbujmy! Dziecko przechodzi pokonując nierówności osiągnięte przez ustawienie różnych przeszkód.

„Uwaga, schodzi lawina!” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Rodzic mówi: Wspinając się po górach, trzeba uważać na lawiny, bo schodzącej

z gór lawiny nie da się powstrzymać. Dziecko kładzie się na plecach z wyprostowanymi nogami. Trzymając obie ręce wyprostowane za głową, przetaczają się z pleców na brzuch, z brzucha na plecy itd. przez całą wyznaczoną przez nauczyciela trasę, naśladując lawinę.

„Stań na kamieniu” – ćwiczenie stóp. Rodzic rozrzuca woreczki, będą w zabawie pełniły funkcję kamieni. Rodzic mówi: Nie sposób, będąc w górach, nie wejść do potoku. Woda w górskich potokach jest bardzo czysta, ale bardzo zimna.

Spróbujmy do niej wejść! Kiedy bardzo zmarzną nam nogi, staniemy na kamieniu. Dziecko biega wysoko unosząc kolana. Na hasło: Stań na kamieniu – staje obiema nogami na woreczku. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Rodzic mówi: Podążając z biegiem Wisły, musimy wstąpić do Krakowa.

„Dzwon Zygmunta”. Rodzic mówi: Na Wawelujest bardzo stary dzwon, dzwon Zygmunta.Podobno, gdy ktoś pomyśli życzenie i go dotknie,życzenie się spełni. Posłuchajmy, jak dzwoni.

Rodzic popycha lekko dziecko, które kołysze się jak serce dzwonu .Dziecko stara się utrzymać równowagę.

Wstąpmy do Warszawy.

„Przejażdżka metrem”. Rodzic mówi: Będąc w Warszawie, warto przejechać się metrem.

Dziecko wykonuje ślizg na brzuchu w tunelu ustawionym z krzeseł.

„Warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza”.

Rodzic mówi: Turyści odwiedzający Warszawę często uczestniczą w honorowej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na hasło: Baczność!

– dziecko staje przy ścianie, kontrolując postawę. Proste, złączone nogi, pięty dosunięte do ściany, ściągnięte łopatki, brzuch wciągnięty, głowa wyciągnięta

w górę, wzrok skierowany przed siebie, ręce opuszczone wzdłuż tułowia. W tej pozycji dziecko wytrzymuje 3–10 sekund. Na hasło: Spocznij!

przyjmują pozycją swobodną. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Nad pięknym Bałtykiem.

Rodzic mówi: Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer po plaży, można tam znaleźć ładne kamyki, bursztyny lub muszelki.

„Spacer po nagrzanym słońcem piasku” – ćwiczenie stóp. Dziecko maszeruje w wysokim wspięciu na palcach tak, jakby chciało uniknąć poparzenia nóg gorącym piaskiem.

„Ryba na piasku” – ćwiczenie mięśni pośladkowych. Rodzic mówi: Spójrzcie, jakaś ryba na piasku! Nie zdążyła odpłynąć wraz z odpływem

fal. Dziecko w leżeniu przodem, z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia, wyprostowanymi i złączonymi nogami. Unosząc nogi nisko nad podłogą, wykonuje

rytmiczne ruchy nóg, naśladując trzepoczącą ogonem rybę. Na hasło: Wrzućmy rybę do wody – dziecko podnosi się i naśladuje czynność podnoszenia ryby i wrzucenia jej z powrotem do morza.

„Wdychamy jod i opalamy się” – ćwiczenie oddechowe.

Rodzic mówi: Poleniuchujmy! Leżenie na plaży jest bardzo przyjemne, można się trochę opalić i wdychać zdrowe nadmorskie powietrze.

Dziecko leży na plecach, głęboko oddychając. Wykonuje wdech nosem, wydycha powietrze ustami.

 

 

 

PONIEDZIAŁEK

1,,Morskie fale”– ćwiczenie motoryki małej. Dziecko rysuje po śladach linie faliste przy nagraniu relaksującego szumu morza  https://youtu.be/E29TkWp8PGI

2. Ćwiczenia poranne - Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”.

3.,,Jak spędzamy wakacje” – pogadanka, wdrażanie dziecka do wypowiadania się całym zdaniem i tworzenia dłuższych wypowiedzi na zadany temat.

Rodzic pyta dziecko, gdzie można spędzać wakacje (w górach, nad morzem, w lesie, u babci, nad rzeką, nad jeziorem), co można w tych miejscach robić, które z wakacyjnych miejsc wypoczynku jest najlepsze, najciekawsze i dlaczego. Wspólnie oglądają ilustracje w dostępnych albumach o Polsce.

Dziecko opowiada o swoich wakacyjnych doświadczeniach. Wspólnie omawiają sposoby podróżowania podczas wakacji (wycieczki piesze, pociąg, samochód, rower, autokar, łódź, samolot).

Środki dydaktyczne: obrazki, ilustracje w albumach prezentujące różne krajobrazy Polski

4. Zaczarowany -zaczarowana – zabawa ruchowa z elementem równoważnym.

5.,,Pakujemy plecak”– zabawa dydaktyczna.

Rodzic pyta dziecko, co każdy musi zabrać ze sobą, gdy jedzie na wakacje. Dziecko podaje różne propozycje. Następnie rodzic pokazuje dziecku przygotowane wcześniej przedmioty, a dziecko nazywa je, określa, do czego służą, zastanawia się, czy dana rzecz bardziej przyda się nad morzem, w lesie czy w górach i w jakich sytuacjach. Proponowane przedmioty: latarka, sznur, mapa, telefon komórkowy, czapka z daszkiem, butelka z wodą, parasol.

Środki dydaktyczne: przedmioty przydatne podczas wakacji: latarka, sznur, mapa, telefon komórkowy, czapka z daszkiem, butelka z wodą, parasol, ołówki, kredki.

6. ,, W góry czy na Mazury”- wykonywanie zadań w kartach pracy.

Dziecko pokonuje labirynt, słucha czytanego przez rodzica tekstu i wkleja pojazdy we właściwej kolejności, rysuje po śladzie i koloruje plecak, wybiera  przedmioty do spakowania i uzasadnia swój wybór.

Środki dydaktyczne: karty pracy cz.4., str.74-75

 

 

 

WTOREK

1.Ćwiczymy narządy mowy – zabawy logopedyczne. Dziecko siedzi na dywanie i wykonuje różne ćwiczenia logopedyczne według poleceń rodzica: Szeroko otwieramy usta i zamykamy je, ziewamy, cmokamy ustami, oblizujemy wargi, oblizujemy zęby, chrząkamy, unosimy język w kierunku nosa, wypychamy językiem policzki, parskamy jak koniki.

2. Ćwiczenia poranne - Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”.

3.,,Oczami wyobraźni”– zabawa dydaktyczna rozwijająca twórczą wyobraźnię.

Dziecko kładzie się na dywanie, zamyka oczy i myśli o wakacjach. Następnie opowiada o tym, jak powinno wyglądać idealne miejsce na wakacje,

gdzie powinno być, co powinno się, tam znajdować, kogo chciałoby tam spotkać i co mogłoby tam robić.

Środki dydaktyczne: mapy, przewodniki, kartki, kredki, flamastry

4.Latający balonik– zabawa zręcznościowa (opis wyżej)

5 ,,Mapa mojej podróży”– aktywność plastyczna.

Dziecko ogląda różne mapy i przewodniki z mapami. Opisuje rodzaj umieszczonych na nich informacji, po czym próbuje stworzyć własną mapę lub rysunkowy przewodnik po miejscu, do którego chciałyby pojechać na wakacje.

6.Światełko w tunelu– zabawa ruchowa.

Rodzic zasłania okna, aby w pokoju było ciemno. Zapala latarkę i kieruje światło w różne miejsca na podłodze. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze przemieszczanie się w kierunku świetlnego punktu. Na koniec zabawy rodzic wyjaśnia znaczenie powiedzenia „światełko w tunelu”: Światełko w tunelu

pokazuje wyjście, drogę, kierunek, w którym powinniśmy iść. Podczas ciemnej nocy i sztormu takim światełkiem może być światło latarni morskiej.

Światełkiem w tunelu nazywamy też coś, co przynosi nadzieję na lepszą przyszłość, na wyjście z ciężkiej sytuacji, np. na pokonanie choroby.

Środki dydaktyczne: latarka

 

 

 

ŚRODA

1.,,Plastelinowe zagadki” – ćwiczenie motoryki małej. Rodzic zachęca dziecko do zabawy plasteliną. Dziecko formułuje różne kształty zgodnie z poleceniami prowadzącego, np. Ulep trzy wałki. Uformuj cztery kulki. Zmień to w jedną górę. Uformuj pięć kół. A teraz jeden prostokąt.Ulep t,o na co masz ochotę.

Środki dydaktyczne: plastelina

2. Ćwiczenia poranne - Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”.

3.,,Latarnia” – rozmowa na podstawie tekstu opowiadania W. Widłaka

Rodzic czyta opowiadanie.

Latarnia

Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś rano tata powiedział:

– Ryjku, wybierzemy się na latarnię morską. A przynajmniej tak to zrozumiałem.

– Nie wiedziałem, tato, że są specjalne morskie latarki – powiedziałem. – A po co? A są jakieś specjalne górskie? Albo jeziorskie… jeziorne… jeziorowe?

W czym się różnią? Czy mają… Miałem bardzo wiele pytań, ale tata zamachnął rękami tak jak wtedy, kiedy obok nas latała osa.

– Ryjku, to nie latarka, tylko latarnia – powiedział.

– Latarnia morska jest duża i trzeba się na nią wdrapać. Zresztą sam zobaczysz. No więc zapytałem jeszcze tylko, czy możemy zabrać ze sobą mojego żółwia przytulankę, żeby on też zobaczył tę duża latarnię, na którą trzeba się wdrapać.

Tata się zgodził i więcej już o nic nie pytałem, choć byłem bardzo ciekaw. Do latarni trzeba było dojechać, a potem dojść przez las, a potem trochę się wdrapywać pod górkę.

– Tato, daleko jeszcze? – zapytałem. – Bo mój żółw już by chciał dojść.

– Powiedz żółwiowi, że już całkiem blisko – powiedział tata, a ja się zdziwiłem, bo oprócz drzew nie widziałem przed sobą nic dużego, na co można by się wdrapać.Wtedy przed nami nagle się coś pojawiło. Jakby dom z cegły, tylko okrągły.

– Spójrz w górę – powiedział tata.

Spojrzałem. Latarnia była rzeczywiście wielka. Wyglądała trochę jak ogromny komin, a trochę jak wieża na zamku, który kiedyś zwiedzaliśmy.

– A gdzie ta latarnia ma żarówkę? – zapytałem.

I wtedy właśnie się okazało, że do żarówki trzeba się wdrapać na górę. Szliśmy i szliśmy po schodach, które ciągle się kręciły i nie mogły przestać, aż mnie

też się zaczęło kręcić w głowie. Na szczęście tata wziął mnie wtedy na ręce i wszystko się odkręciło, tak jak trzeba. Tak to już jest z moim tatą.

A na górze sam nie wiem, co było ciekawsze – wielka żarówka (co prawda zgaszona, bo był dzień), czy widok z malutkich okienek.

– Widzisz morze, Ryjku? – pytał tata. – A drzewa? Jest ich też całe morze. A tam gdzieś, w tamtą stronę, jest nasz dom.

– Dom! – zawołałem. – Ojej, domu nie widzę. Dziś dowiedziałem się, po co budowano latarnie

morskie. Po to, żeby każdy – nawet z daleka i nawet w najgorszą burzę – mógł trafić do domu. I wiecie, co? To działa. Nie wiem dokładnie jak, ale w każdym

razie my też trafiliśmy do naszego domu!

Rodzic zadaje pytania sprawdzające rozumienie treści: Gdzie Wesoły Ryjek wypoczywał z tatą? Dokąd tata zabrał Wesołego Ryjka? Do czego

służą latarnie morskie? Co się znajduje na samym szczycie latarni? Czy ktoś kiedyś wdrapał się na sam szczyt latarni? Co było widać przez małe okienka?

Jeśli rodzic ma możliwość, pokazuje zdjęcia różnych latarni i opowiada o ich funkcji.

4.Przesyłka specjalna– zabawa ruchowa z elementem bieżnym ( opis wyżej)

5.,,Latarnia morska” – konstruowanie latarni z papierowych kubeczków i małych pudełek.

Dzieci wykonują modele latarni morskich, sklejając ze sobą pudełka, rolki i papierowe kubeczki. Latarnię koloruje.

Środki dydaktyczne: pudełka, rolki i papierowe kubeczki, klej, flamastry, kredki

6.,,Znajdź obrazek” – ćwiczenia w zakresie analizy sylabowej.

Środki dydaktyczne: karta pracy cz.4., str.76-77, kredki, ołówek

 

 

 

CZWARTEK

1.Masażyk ,, Idzie pani, wietrzyk wieje”.

Idzie pani: tup, tup, tup, [Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących]

dziadek z laską: stuk, stuk, stuk, [delikatnie stukamy zgiętym palcem]

skacze dziecko: hop, hop, hop, [naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach]

żaba robi długi skok. [z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę]

Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu, [dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka]

kropi deszczyk: puk, puk, puk, [delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami]

deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup, [Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”]

a grad w szyby łup, łup, łup. [lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści]

Świeci słonko, [gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym]

wieje wietrzyk, [Dmuchamy we włosy dziecka]

pada deszczyk. [z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy]

Czujesz dreszczyk? [leciutko szczypiemy w kark]

2. Ćwiczenia poranne - Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”.

3. Słuchanie piosenki pt.,,Bezpieczne wakacje’’ https://youtu.be/W4RHyjQLfCM

4.Ćwiczenia gimnastyczne - Zestaw ,,Wędrówki wzdłuż Wisły”.

5.Co można robić nad wodą? – burza mózgów.

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic daje mu worek z ukrytymi przedmiotami. Dziecko próbuje odgadnąć, co jest w środku. Następnie rodzic wykłada przedmioty na dywan, a dziecko mówi, do czego one służą i co można z nimi robić. Na podstawie swoich doświadczeń opowiada, co można robić nad wodą: zbierać muszelki, grać w piłkę, bawić się w piasku, opalać się, kąpać, szukać bursztynu. Rodzic porusza kwestię bezpieczeństwa nad wodą. Zadaje dziecku pytania: Czego nie wolno robić nad wodą? Jak powinniśmy się zachować, żebyśmy byli bezpieczni? (należy słuchać dorosłych i być blisko nich, żeby się nie zgubić; nie wolno rozgrzanym wchodzić do wody; nie wolno wchodzić do wody oznakowanej zakazem kąpieli; nie wolno odchodzić daleko od brzegu; należy używać kół do kąpieli lub rękawków; należy używać kremów do ochrony przed słońcem i nosić czapkę z daszkiem). Rodzic pokazuje znaki zakazu kąpieli i przypomina dziecku, jak ważne jest stosowanie się do tego zakazu. Na koniec rozmowy rodzic zadaje pytanie: Co trzeba zrobić, kiedy zobaczymy, że ktoś się topi? (głośno wzywać pomocy, zaalarmować ratownika lub kogoś dorosłego).

6.,,Gra w klasy”- przeliczanie w zakresie 10.

Dziecko ogląda obrazek, na którym dzieci grają w klasy. Odpowiada na pytania i wpisuje rozwiązania zadań.

W wolnym czasie dziecko rysuje kredą liczby od 1-10 w bezpiecznym miejscu i skacze.

 

 

 

PIĄTEK

1.,,Dzień dobry, witam was ’’ – nauka rymowanki.

Dzień dobry, witam was,

Na zabawę nadszedł czas.

Jestem ja, jesteś ty,

Razem to jesteśmy my.

Po skończonej zabawie z rymowanką, dzieci opisuje obrazek w kartach pracy. Rodzic zachęca, aby używało słów określających położenie: „w”, „nad”, „pod”, „z prawej strony”, „z lewej strony”. Dziecko odczytuje również wyrazy umieszczone na rysunku, przelicza w nich sylaby i otacza pętlą wyrazy trzysylabowe.

Następnie rysuje szlaczek, powtarzając wcześniej poznaną rymowankę.

Środki dydaktyczne: karta pracy cz4., str.78, kredki

2.Ćwiczenia poranne - Zestaw „Wakacyjna gimnastyka”.

3.,,Odczytujemy szyfry”– zabawa matematyczna utrwalająca kierunki w przestrzeni.

Rodzic przygotowuje kilka kartek z szyframi. Przykładowy szyfr może wyglądać następująco: strzałka do góry 1 oznacza jeden krok do przodu, strzałka w prawo 2 oznacza dwa kroki w prawo , strzałka w dół 4 oznacza cztery kroki do tyłu, strzałka w lewo 3 oznacza trzy kroki w lewo. Na jednej kartce może być kilka szyfrów . Dziecko biega, na sygnał zatrzymuje się, odwraca się przodem do rodzica losuje szyfr, odczytuje go, np.: trzy kroki w prawo, dwa do przodu, cztery do tyłu, jeden w lewo i porusza się zgodnie z instrukcją. Rodzic sprawdza poprawność odszyfrowania. Zabawę powtarzamy tyle razy ile mamy kartek z szyframi. Zabawę można urozmaicić, wprowadzając różną wielkość strzałek, co oznaczałoby duże i małe kroki.

Środki dydaktyczne: kartoniki z szyframi

4.,,Latający balonik ’’– zabawa zręcznościowa (opis wyżej)

5. ,,Wakacyjna krzyżówka” – wspólne rozwiązywanie krzyżówki.

Rodzic rysuje na tablicy krzyżówkę, której rozwiązaniem będzie słowo „Wakacje”.

Przykładowe hasła:

1. Ptak, którego można spotkać na plaży. (mewa)

2. Śpimy w nim na biwaku. (namiot)

3. Zakładasz go, gdy chcesz popływać kajakiem. (kapok)

4. Robisz z niego babki. (piasek)

5. Zobaczysz go na plecach każdego podróżnika. (plecak)

6. Pływają po nim żaglówki. (jezioro)

7. Zobaczysz je na morzu, gdy wieje wiatr. (fale)

   1.M E W A

       2. N A M I O T

           3. K A P O K

      4. P I A S E K

  5. P L E C A K

             6.J E Z I O R O

  7.F A L E

Dziecko na kartce samodzielnie pisze słowo WAKACJE.

Środki dydaktyczne: kartka, ołówek, kredki, flamastry, krzyżówka

6.Rodzinny turniej gier planszowych"- o dowolnej porze dnia zagrajcie w gry planszowe jakie posiadacie w domu. Ćwiczcie reagowanie z dzieckiem na przegraną. Utrwalajcie umiejętność przegrywania. Gdy dziecko wygra powiedz mu: „Gratuluję, dobrze Ci poszło, miło mi było z Tobą grać", Natomiast jeśli dziecko przegra warto dodać otuchy i wzmocnić pozytywnym słowem. np.: „Nic się nie martw, może kolejny raz Ci się uda, może zagramy w inną grę, dziękuję za grę, jesteś dobrym graczem."

                                                    

                                                                                         ŻYCZYMY SŁONECZNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

                                                                                                               

                                                                                                                              Wasze Panie Ania i Lucynka

 

 

Religia 15.6-19.06.2020r

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

 

Kochani Rodzice i Drogie Dzieci.
Zbliża się koniec Waszej wspaniałej przygody w przedszkolu. Dziękuję Wam za współpracę i cieszę się, że mogłam Was spotkać i uczyć o Panu Bogu. Pamiętajcie, że On Was bardzo kocha i jest zawsze blisko Was we wszystkim co dobre. Przekazałam Waszym Paniom pamiątkowe dyplomiki z religii, ponieważ nie mogę być na zakończeniu roku przedszkolnego. Życzę Wam wspaniałych wakacji, udanego odpoczynku i sukcesów w klasie I. Niech Anioł Stróż Was ma w opiece.


Poniżej alfabet religijny oraz piosenka. Zapraszam do rozpoznania obrazków, zanim przeczytacie odpowiedź.


https://view.genial.ly/5ede00be89621d0ce9e9dc1d/guide-alfabet-maluszki?fbclid=IwAR0yCWg5w9SAxqkqrxNpYckzKp-Hz82shjOJvLcqdVNOw5XZarEXrK229FU


Zaśpiewajcie na koniec jeszcze raz piosenkę, której uczyliśmy się na religii:

https://www.youtube.com/watch?v=edP-anEkgpk

 

Do zobaczenia w innych okolicznościach.
Wasza p. Małgosia.

 

 

Zaproszenie

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NASZYCH DOSTOJNYCH ABSOLWENTÓW NA ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 17.06.2020 O GODZ.13.00 NA PLACU PRZEDSZKOLNYM.

PROSIMY ABY KAŻDE DZIECKO PRZYSZŁO Z JEDNYM RODZICEM.

 

W RAZIE NIEPRZEWIDZIANYCH ZDARZEŃ FORMA SPOTKANIA MOŻE ULEC ZMIANIE.

                                                                                                         

                                                                                                              Dyrektor i Nauczycielki gr.V

Zabawy edukacyjne 15.06-19.06.2020

Krąg tematyczny: Wyjątkowe smaki lata ( 15.06 – 19.06.2020r )

Cele ogólne

Obszar fizyczny

 • rozwijanie sprawności ruchowej poprzez aktywny udział w zabawach rytmicznych, muzycznych i naśladowczych
 • rozwijanie umiejętności interpretacji muzyki ruchem
 • wdrażanie do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu

Obszar emocjonalny

 • doskonalenie umiejętności wyrażania własnych emocji
 • kształtowanie umiejętności odreagowania napięć
 • wdrażanie do budowania postawy proekologicznej, pełnej szacunku do świata zwierząt i roślin
 • rozwijanie umiejętności występowania przed publicznością

Obszar społeczny

 • kształtowanie właściwej postawy wobec innych
 • wdrażanie do samodzielności i wykonywania prac porządkowych

Obszar poznawczy

 • rozwijanie słuchu fonematycznego
 • doskonalenie sprawności manualnej
 • budowanie zainteresowania tekstem literackim
 • wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa dziecka
 • doskonalenie umiejętności czytania globalnego – nazwy potraw
 • wdrażanie do zachować prozdrowotnych i higienicznych
 • kształtowanie kompetencji matematycznych w zakresie porównywania zbiorów
 • doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
 • wzbogacanie słownictwa i wiedzy o świecie
 • rozwijanie zainteresowań kulinarnych
 • rozwijanie wyobraźni twórczej

 

ĆWICZENIA PORANNE

 

Zestaw „Zaczarowany ogród”

Truskawka – czereśnia – ćwiczenia rozciągające.

Dziecko maszeruje w kręgu. Na hasło: Truskawka – kuca i rysuje palcem na podłodze małe kółeczka, na hasło:

Czereśnia – wspinaj się na palce i próbuje sięgnąć jak najwyżej raz jedną ręką, raz drugą.

Zmiana kierunku – ćwiczenia równoważne z podskokiem.

Dziecko chodzi stopa za stopą, odmierzając 10 stóp, na koniec robi przysiad, wyskok w górę z klaśnięciem nad

głową i zmienia kierunek.

Wyścigi – ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha.

Dziecko siada z jednej strony pokoju i prostuje nogi przed sobą. Porusza się do przodu cały czas w pozycji siedzącej. Nie pomaga sobie rękami. Stara się jak najszybciej dotrzeć na drugą stronę pokoju.

Taniec w zaczarowanym gaju – swobodna interpretacja ruchowa utworu

Środki dydaktyczne: „Taniec w zaczarowanym gaju” Marka Bilińskiego https://youtu.be/JUOJuUyhoms

 

 

ZABAWY RUCHOWE

1. Sałatka owocowa – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dziecko rysuje na małych karteczkach 4 dowolne owoce.

Rodzic ustawia 4 krzesła na których dziecko układa karteczkę z narysowanym dowolnym owocem np. jabłko, truskawka, banan, gruszka. Gdy rodzic wymieni nazwę owocu, dziecko zajmuje odpowiednie krzesło. Gdy poda hasło: Sałatka owocowa! –dziecko siada szybko na każdym krześle.

Środki dydaktyczne: obrazki owoców wykonanych przez dziecko

 

 

2.Cebula, marchewka – zabawa słowno-ruchowa.

Dziecko wypowiada krótką rymowankę:

Cebula , marchewka, pietruszka, czosnek

zbudowali sobie mostek,

a pod mostem była dziurka,

zamieszkała w niej przepiórka.

Po słowie „przepiórka” dziecko przechodzi pod ,,mostem”(krzesłem)

Środki dydaktyczne: krzesło

 

2. Kostka z kodem – zabawa ruchowa z wykorzystaniem kostki do gry.

Dziecko rzuca kostką , a następnie wykonuje ćwiczenia Liczba oczek na kostce: 1 – dziecko staje na jednej nodze; 2 – dziecko robi duży rozkrok, pochyla się do przodu i pogłębia skłon; 3 – maszeruje, 4 – idzie na czworakach; 5 – skacze obunóż w miejscu pięć razy; 6 – kładzie się na plecach i odpoczywa. Kilkakrotnie rzuca kostką.

Środki dydaktyczne: kostka do gry

 

ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE

 

Zestaw ,, Zdrowie to podstawa”

Środki dydaktyczne: dowolny instrument perkusyjny, woreczek

Rodzic proponuje wykorzystanie dźwięków instrumentów perkusyjnych do urozmaicenia ćwiczeń gimnastycznychi zwiększenia ich intensywności.

I „Znajdź kolor” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dziecko porusza się w rytmie i tempie określonym przez rodzica: biega, maszeruje, podskakuje w zależności od rodzaju akompaniamentu.

Na hasło: Znajdź kolor np. zielony, czerwony, żółty……”– dziecko szuka w pomieszczeniu wybranego koloru i pokazuje. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

II. Nożyce pionowe w siadzie prostym – ćwiczenie

mięśni brzucha. Dziecko, siedząc w siadzie prostym z rękoma opartymi z tyłu o podłogę, unosi wyprostowane nogi i wykonuje nożyce pionowe w rytmie i tempie określonym instrumentem perkusyjnym.

III. Nożyce pionowe w leżeniu przodem – ćwiczenie mięśni pośladkowych. Dziecko w leżeniu przodem z rękoma ułożonymi pod brodą unosi wyprostowane

nogi nad podłogą i wykonuje nożyce pionowe w tempie narzuconym przez instrument.

IV. Przekładanie woreczka pod kolanem – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko stojąc, unosi na zmianę raz prawą, raz lewą ugiętą w kolanie nogę i przekłada woreczek pod kolanem, nie pochylając tułowia.

V. Podskoki – ćwiczenie skoczności. Dzieci wykonują podskoki obunóż w rytmie narzuconym akompaniamentem.

VI. Wystukiwanie rytmu w leżeniu przodem – ćwiczenie mięśni grzbietu. Dziecko w leżeniu przodem.

Rodzic wystukuje lub wystukuje rytm , a następnie dziecko, odrywając klatkę piersiową od podłogi, uderza dłońmi o podłogę, odtwarzając rytm.

VII. Przekładanie woreczka – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko w siadzie skrzyżnym. Uderzenia w instrument określają tempo ćwiczenia, zaś

polecenia słowne rodzica – sposób przekładania woreczka, np. przed sobą, za sobą, nad głową.

VIII. Przekładanie woreczka pod uniesionymi biodrami– ćwiczenie mięśni brzucha, mięśni pośladkowych.

Dziecko w leżeniu tyłem z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi o podłogę unosi biodra, przekładając woreczek z ręki do ręki.

Uderzenia w instrument określają tempo ćwiczenia. Na raz” dzieci unoszą biodra, na dwa” przekłada woreczek do drugiej ręki, na trzy opuszcza biodra.

IX. Zataczanie kółek nogami w klęku podpartymćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dziecko w klęku podpartym z rękoma ugiętymi w łokciach o podłogę unosiwyprostowaną nogę i zatacza nią kółka w tempienarzuconym przez instrument.

X. Marsz z przysiadamićwiczenie oddechowe.

Dziecko maszeruje . Na klaśnięcie wykonuje przysiad, dwa klaśnięcia są sygnałem, że dziecko wstaje i kontynuuje marsz.

 

 

PONIEDZIAŁEK

1.,,Moja ulubiona potrawa’’–rozmowa rozwijająca umiejętność wypowiadania się o własnych upodobaniach.

Rodzic opowiada o swoich ulubionych smakach i potrawach, jakie produkty lubi wykorzystywać w kuchni, jak je przyrządza, jakie stosuje przyprawy, czy lubi gotować, piec czy smażyć. Wyjaśnia też dziecku różnice między tymi sposobami przygotowywania potraw. Następnie prosi, aby dziecko opowiedziało tym, co lubi jeść, jak nazywają się ich ulubione potrawy i z jakich produktów się składają, jakie lubi smaki. Dziecko wspomina swoje doświadczeniach kulinarne i wyraża opinię, czy gotowanie jest trudne czy nie. Rodzic przypomina, że dzieci mogą przygotowywać posiłki tylko pod opieką osoby dorosłej. Wspólnie z dzieckiem ustalają z jakich produktów będzie przygotowane dzisiejsze śniadanie.

2. ,,Ulubione śniadanko”- wspólne przygotowanie śniadania.

3. „Zaczarowany ogród”- zestaw ćwiczeń porannych.

4.Wycieczka po zdrowie– wycieczka na stragan po zakup owoców.

Rodzic zabiera dziecko na wycieczkę na pobliski targ, stragan lub do sklepu spożywczego. Podczas wycieczki dziecko ogląda i nazywa warzywa i owoce, opisuje ich wielkość, kolor i kształt oraz wybiera te, z których zrobi sałatkę owocową. Wspólnie ustala, co jest potrzebne i dokonuje zakupów.

Rodzic przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas spaceru oraz o kulturalnym zachowaniu wobec sprzedawców i przechodniów.

5.,,Sałatka owocowa’’– zabawa orientacyjno-porządkowa ( opis wyżej)

6.,Pyszna i zdrowa sałatka owocowa’’ zdobywanie doświadczeń kulinarnych.

Po powrocie ze spaceru dziecko przygotowuje sałatkę z sezonowych owoców. Rodzic zwraca uwagę na konieczność umycia rąk i owoców przed

rozpoczęciem pracy. Dzieci samodzielnie obiera, kroi owoce, wrzuca do miski i miesza. Przed rozpoczęciem krojenia rodzic omawia zasady posługiwania się nożykiem. Zajęcie kończy się degustacją. Dziecko samodzielnie nakrywa do stołu, nakłada sałatkę do miseczek i sprząta po spożyciu posiłku.

Środki dydaktyczne: owoce sezonowe,przybory kuchenne do wykonania sałatki

Dla chętnych:

 

WTOREK

 

1.Owocowe wyliczanki zabawa językowa zachęcająca do eksperymentowania słowem.

Rodzic prosi aby dziecko ułożyło krótką rymowankę lub wyliczankę zawierającą nazwy owoców. Dziecko wymyśla rymowankę i prezentuje ją rodzicowi.

Dla zachęty rodzic może zaproponować rymowankę:

Czereśni – trzy deczka,

porzeczek – łyżeczka,

– kto powie to ładnie,

ten nie odpadnie.

Raz, dwa, trzy,

mówisz ty.

2.„Zaczarowany ogród”- zestaw ćwiczeń porannych.

3.,,Piramida zdrowia” zabawa dydaktyczna, prezentacja zasad budowy piramidy żywieniowej.

Rodzic prosi dziecko o wyjaśnienie znaczenia terminu piramida żywieniowa. Dziecko odpowiada zgodnie z własną wiedzą, po czym rodzic prezentuje przykładową piramidę, tłumacząc jej konstrukcję (karta pracy cz.4, str 59). Wyjaśnia również, skąd się wzięła nazwa piramida żywieniowa, pokazując na ilustracjach piramidy w Egipcie, omawia ich kształt. Zwraca uwagę na ilość miejsca, jakie zajmują w piramidzie poszczególne produkty, podkreśla rolę warzyw i owoców w diecie, podkreśla także znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia.

Dziecko wykonuje zadania z karty pracy.

Środki dydaktyczne: karta pracy cz.4, str. 59, kredki, ilustracja piramidy w Egipcie

4. ,,Cebula, marchewka”– zabawa słowno-ruchowa ( opis wyżej)

5.,,Co zbieramy latem, a co jesienią?”- zabawa na spostrzegawczość.

Rodzic pokazuje ilustracje warzyw i owoców, mówiąc, które z nich zbierane są już latem, a które można zbierać dopiero jesienią. Latem zbieramy: czereśnie, jagody, maliny, truskawki. Pomidory, ogórki, rzodkiewki, brokuły, marchewki, pietruszki można zbierać i latem, i jesienią. Dłużej na zbiory muszą poczekać dynie, kartofle, buraki. Dziecko wykonuje zadania w kartach pracy: nazywa warzywa i owoce przedstawione na obrazku, koloruje tylko te zbierane latem, opisuje ilustrację przedstawiającą kobietę pracującą w ogrodzie, nazywa warzywa na ilustracji, zaznacza różnice między obrazkami.

Środki dydaktyczne: karta pracy cz.4, str. 58, kredki.

6. Utrwalenie piosenki ,,Do widzenia przedszkole’’ oraz zwrotki wiersza przygotowanej na zakończenie roku przedszkolnego.

Dla chętnych:

 • Film edukacyjny ,,Warzywa i owoce’’ https://youtu.be/ZzYZFbO0CAY
 • ,,Ulubione posiłki dzieci”- ćwiczenia w czytaniu ( karta pracy cz. 4., str.63)

 

 

ŚRODA

Spotkanie w przedszkolu z okazji Zakończenia Roku Przedszkolnego

 • Zaprezentowanie przez dzieci wiersza i piosenki pt.,, Do widzenia przedszkole”
 • Pożegnanie Dzieci i Rodziców przez p. Dyrektor i Nauczycielki z grupy
 • Wręczenie dyplomów i upominków
 • Słodki poczęstunek

 

 

 

CZWARTEK

1.,,Aby było nam wesoło"- zabawa paluszkowa z masażykiem.

Rodzic czyta wierszyk, a dziecko wykonuje polecenia.

Aby było nam wesoło,
masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa,
ładne czoło Kasia ma!
Teraz oczy, pod oczami,
i pod nosem, pod wargami.
Język w górę, raz i dwa,
ładny język Kasia ma.
Uśmiech – ryjek, uśmiech – ryjek,
zaraz buzia się ożywi!
Raz i dwa, raz i dwa,
ładną buzię Kasia ma!
Pogładź główkę, tylko… swoją!
brodę, nosek oraz czoło.
Poszczyp teraz swoją twarz,
popatrz na mnie, czy mnie znasz?
Powiedz: tata, mama, lala,
zanuć lali: la- la- la – la.
Otwórz buzię, zamknij ładnie,
bo Ci mucha w gardło wpadnie!
W buzi język i ząbeczki,
tam wpadają cukiereczki!
Otwórz buzię, zamknij oczy!
zaraz tam cukierek wskoczy!
Raz i dwa, raz i trzy!
Czy to Kasiu jesteś Ty?

2.„Zaczarowany ogród”- zestaw ćwiczeń porannych.

3. ,,Kalejdoskop smaków” – rozpoznawanie produktów spożywczych na podstawie odczuć smakowych.

Rodzic przygotowuje różne produkty o charakterystycznych, wyrazistych smakach. Dziecko próbuje z zawiązanymi oczami rozpoznać produktpo jego smaku.

Środki dydaktyczne: dowolne produkty spożywcze, chustka do zawiązania oczu

4. Ćwiczenia gimnastyczne -Zestaw ,, Zdrowie to podstawa”

Środki dydaktyczne: dowolny instrument perkusyjny, woreczek

5.,,Zdrowa matematyka”- rozwiązywanie zadań z treścią.

Dziecko ma do dyspozycji zestaw 10 liczmanów. Rodzic przedstawia zadania z treścią, a dziecko dokonują obliczeń.

Prowadzący zapisuje treść zadania w postaci działania na kartce.

Zadanie 1. W ogródku rosło 10 dyń. Ogrodnik zerwał 5. Ile dyń zostało?

Zadanie 2. Na talerzu leżało 7 truskawek. Ala zjadła 4. Ile truskawek zostało na talerzu?

Zadanie 3. Na straganie stało 9 pojemników z malinami. Właściciel sprzedał 6 pojemników. Ile pojemników zostało jeszcze do sprzedania?

Zadanie 4. Na grządce w ogrodzie rosło 8 cebul. Mama potrzebowała do obiadu 3 cebule. Ile cebul zostało na grządce?

Zadanie 5. Na krzaku rosło 10 truskawek. Krzyś zerwał 4 dojrzałe owoce. Ile truskawek zostało na krzaku?

Po wykonaniu obliczeń na liczmanach, dziecko wykonuje zadania w kartach pracy. Dziecko nazywa i przelicza owoce i warzywa. Sprawdza ile kosztują , dodaje i zapisuje sumę. Układa samodzielnie zadanie i zapisuje obliczenia.

Zadania mogą wspomóc obliczenia na monetach.

Środki dydaktyczne: karta pracy cz.4, str. 64-65, kredki, ołówek, monety

6.,,Krąży piłeczka’’ – zabawa relaksacyjna.

Rodzic wkłada do miseczki małą kulkę, koralik. Potrząsa miseczką, tak aby wprawić kulkę w okrężny ruch, przez chwilę obserwuje kulkę, po czym w całkowitej ciszy podaje miseczkę dziecku .Na zmianę rodzic z dzieckiem wprawiają kulkę w ruch. Cała zabawa przebiega w absolutnej ciszy i skupieniu. Na zakończenie dziecko dzieli się swoimi wrażeniami z zabawy.

Środki dydaktyczne: plastikowa miseczka, kuleczka, koralik

Dla chętnych:

 

 

PIĄTEK

1.,,Tam, gdzie słychać dźwięk” – zabawa doskonaląca percepcję słuchową.

Rodzic zawiązuje dziecku oczy. Następnie potrząsa jakimś przedmiotem wydającym dźwięk. Zadaniem dziecka jest wskazanie z którego kierunku pochodzi dźwięk. Rodzic zmienia swoje miejsce i nadal potrząsa przedmiotem. Powtarza kilka razy.

Środki dydaktyczne: grzechotka, chustka do zawiązania oczu

2.„Zaczarowany ogród”- zestaw ćwiczeń porannych.

3.,,W letnim ogródku”- nauka wiersza L. Łącz.

W letnim ogródku

W letnim ogródku -wesoło,

Kwiaty rozkwitły-wokoło.

Śmieje się jabłko i gruszka,

Czupryną trzęsie pietruszka.

Cieszy się śliwka renkloda,

Że taka piękna pogoda.

Narzeka tylko cebula:

– Za ciepła moja koszula!

A dynia sapiąc z gorąca,

Wystawia buzię do słońca.

4. ,,Kostka z kodem ”– zabawa ruchowa z wykorzystaniem kostki do gry (opis wyżej)

5.,,Owady w letnim ogrodzie” – zabawa dydaktyczna rozwijająca kompetencje językowe.

Rodzic pyta dziecko, jakie owady można spotkać w ogrodzie, a następnie pokazuje kilka zdjęć lub ilustracji owadów i prosi o ich nazwanie. Krótko opowiada o wybranych gatunkach, zwracając uwagę na ważną rolę, jaką pełnią w ogrodzie i sadzie. Dzieci zapamiętują, że owady zapylają kwiaty, przenosząc pyłek z jednego kwiatu na drugi, i że bez nich nie byłoby owoców i niektórych warzyw.

Informacje dla rodzica:

Pszczoły – to bardzo pożyteczne owady, zapylają kwiaty, dzięki czemu powstają owoce. Mieszkają w ulach. Teren, na którym stoją ule, wraz z ulami i wszystkimi narzędziami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy, nazywamy pasieką.

Osy – to owady, które można u nas spotkać od kwietnia do października. Giną, gdy nadchodzą mrozy. Nie mieszkają tak jak pszczoły w ulach, ale budują

swoje gniazda w ziemi (wykorzystując nory drobnych zwierzątek) albo w dziuplach lub na strychach. Żywią się nektarem z kwiatów i oczywiście, tak jak

pszczoły, zapylają kwiaty. Jadają też mięso.

Motyle – to owady, które żywią się nektarem z kwiatów. Przelatując z jednego kwiatka na drugi, przenoszą pyłek i w ten sposób zapylają kwiaty. Są

również prawdziwą ozdobą ogrodu, ze względu na piękne, kolorowe skrzydła. Niestety ich larwy podgryzają i niszczą liście roślin.

Trzmiele – to owady, które zakładają gniazda pod ziemią. Zamieszkują nory gryzoni i krecie korytarze. Czasem niepoprawnie nazywa się je bąkami. Są bardzo

dobrymi zapylaczami. Ogrodnicy wykorzystują je do zapylania pomidorów i papryki pod osłonami.

Chrząszcze – tak jak trzmiele mieszkają pod ziemią, w budynkach lub pod korą drzew. Są bardzo pożyteczne. Po pierwsze dlatego, ze zjadają mniejsze

owady, które niszczą rośliny, po drugie, dlatego, że zapylają kwiaty. Do najbardziej popularnych chrząszczy należy biedronka.

Po krótkiej prezentacji dzieci wykonują zadania w kartach pracy : otaczają pętlami wyrazy oznaczające rośliny i zwierzęta, zaznaczają wyrazy

związane z pszczołami, odczytują pary wyrazów i łączą je z właściwymi obrazkami.

6.,,Moje ulubione owoce”- malowanie farbami .

Dla chętnych:

                                                                                                                                             Pozdrawiamy Pani Ania i Pani Lucynka

Religia 8.06.2020r

 

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Witajcie Pszczółki.

 

Obejrzyjcie filmik, aby dowiedzieć się o uroczystości Bożego Ciała

https://view.genial.ly/5ed890762565c70d0930179b/interactive-content-boze-cialo

 

 

Pozdrawiam serdecznie:)

P. Małgosia