Zadania 22.06- 26.06.2020r.

 

Prosimy Rodziców o wydrukowanie poniższej tabeli i systematyczne zaznaczanie razem z dzieckiem wykonanych zadań. Wypełnioną tabelę należy zachować wraz z pracami dzieci.
Zadania można realizować z dzieckiem o dowolnej porze dnia, można również dzielić je na krótkie etapy biorąc pod uwagę predyspozycje dziecka.

 

link do pobrania:
https://drive.google.com/drive/folders/1ByhOAzkEHW7yb0nQSRDbq-rz3Lt43YTS?usp=sharing

 

Materiał od poniedziałku do piątku
( 22.06.-26.06.2020r.)

Tematyka: Nadchodzi lato.

 

Ćwiczenia poranne:
Zestaw ,,Gimnastyka podróżnika''


Każdy podróżnik...- ćwiczenia wszystkich grup mięśni. Rodzic wymienia cechy prawdziwego podróżnika, a następnie prezentuje ćwiczenie do wykonania:
- ma silne ręce- dziecko staje w lekkim rozkroku, z uniesionymi rękami, po chwili opuszcza je w bok, do wysokości ramion, następnie ponownie unosi; ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy;
- ma silne nogi- dziecko kładzie się na plecach i naśladuje jazdę rowerem;
- jest zwinne- dziecko skacze na przemian raz na jedną, raz na drugą stronę liny;
- potrafi pokonać rwącą rzekę- dziecko przeskakuje z szarfy do szarfy (zamiast szarfy może być wstążka, szarfę lub wstążkę należy wcześniej ułożyć w rzędzie );
- radzi sobie z przeszkodami- dziecko wykonuje bieg z przeskokami przez szarfy lub wstążki;
- dostrzega piękne krajobrazy- dziecko stoi w lekkim rozkroku z rękami ułożonymi na biodrach i wykonuje skręty tułowia;
- maszeruje po różnych szlakach- dziecko maszeruje energicznie po obwodzie dywanu z wysoko uniesionymi kolonami;
- zachwyca się zapachem lasu- dziecko wykonuje wdech nosem i unosi ramiona, a następnie wykonuje wydech ustami i opuszcza ramiona.

 

Zabawy ruchowe

- Z miasta do miasta- zabawa orientacyjno -porządkowa. Rodzic rozkłada na dywanie szarfy lub wstążki- ,,miasta''. Na hasło rodzica: Wakacje! Dziecko wychodzi z ,,miast'' i spaceruje między szarfami bądź wstążkami. Na hasło: Wracamy z wakacji! Szybko zajmuje miejsce w swoim kole. Kiedy jednak padnie hasło: Przeprowadzka! , zajmuje inne,, miasto '' .
- Samoloty i balony- zabawa bieżna. Dziecko zostaje balonem, a domownicy zamieniają się w samoloty (rozkładają na boki ręce).,, Latają bardzo szybko, ale na hasło: Leci balon!- zastygają w bez ruchu. „Balon" przechadza się między „samolotami" i obserwuje, czy żaden się nie rusza. Jeśli zauważy, że któryś z „samolotów" się porusza, zmienia go w „balon", a sam zostaje „samolotem".
- Z plecakiem czy walizką?- zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko zastanawia się, w jakich sytuacjach wygodniejszy jest plecak, a w jakich walizka. Następnie rodzic przygrywa na dowolnym instrumencie. Dziecko spaceruje, a na hasło wykonuje odpowiednie czynności: Plecak!- kładzie ręce na ramionach i wykonuje krążenie łokciami w tył; Walizka!- czworakuje; Torba!- wykonuje obroty biodrami.
- Co pływa?- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko zamienia się w pływający okręt. Rodzic gra na dowolnym instrumencie, wymienia nazwę przedmiotu. Jeśli przedmiot unosi się na wodzie, dziecko podnosi ręce, jeśli nie przykuca i zwija się w kłębek.

 

Ćwiczenia gimnastyczne- ogólnorozwojowe:

-„ Usiądź na krzesełku"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko biega między ustawionymi w dowolnych miejscach pokoju krzesłami. Rodzic określa tempo biegu, wystukując rytm na dowolnym instrumencie. Na hasło: Usiądź na krześle- dziecko siada na najbliższym krześle. Ćwiczenia powtarzamy kilka razy.
- „Ślimak chowa się pod liściem"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko czołga się między rozstawionymi krzesłami. Na hasło: Ślimak chowa się pod liściem wpełza pod krzesło i kładzie się na brzuchu z rękoma ułożonymi pod brodą.
- „Powódź"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko we wspięciu na palcach maszeruje po pokoju między krzesłami. Na hasło: „Powódź"- staje obunóż na najbliższym krześle. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
- „Podróżujemy pociągiem"- ćwiczenia wyprostne. Na hasło: Kupujemy- dziecko bierze woreczek i zajmuje miejsce w pociągu( siada na krześle).Zapamiętuje, przed kim i za kim(domownikiem) siedzi. Na hasło: Pociąg ruszył- może wstać i przejść się po „pociągu". Na hasło- idzie konduktor- wraca na swoje miejsce. Na hasło: Bilety do kontroli, proszę!- wyprostowanymi rękoma podnosi woreczek (bilet) i pokazuje go konduktorowi.
- „Kreci tunel"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko czołga się przez utworzony przez krzesła „kreci tunel", popychając przed sobą „pędraczka" (woreczek).
- „Dmuchnij piłeczkę"- ćwiczenia oddechowe. Dziecko leży przodem do krzesełka, naprzeciwko domownika. Dmucha na piłeczkę pingpongową, tak aby przeleciała pod krzesłem i doturlała się do osoby współćwiczącej.
- „Przeżuć do mnie woreczek"- ćwiczenia stóp. Dziecko stoi naprzeciwko rodzeństwa, bądź domownika ,przerzuca stopą woreczek w kierunku osoby współćwiczącej, tak aby woreczek spadł po drugiej stronie krzesła. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie, raz prawą, raz lewą stopą.
- „Slalom"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Rodzic rozsuwa krzesła na odległość około 0,60 m od siebie. Dziecko maszeruje we wspięciu na palcach między krzesłami z rękoma ułożonymi w „skrzydełka". Omijając kolejne krzesła, siada na moment na każdym z nich.
- „Slalom na czworakach"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko na czworakach przechodzi między krzesłami.
- „Uczymy się pływać strzałką"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko kładzie się na krześle, tak aby wyprostowane nogi i ręce wystawały poza nie. Dziecko trzyma wyprostowane przed sobą ręce, a nogami wykonuje nożyce pionowe, jak przy pływaniu strzałką.
- „Dotknij krzesełka"- ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko rozstawia krzesła w różnych miejscach w pokoju. W zależności od tempa rytmu wybijanego przez rodzica na dowolnym instrumencie, dziecko biega lub maszeruje wolniej lub szybciej, omijając krzesła. Na hasło: Uwaga!- dziecko zatrzymuje się przed krzesłem, a rodzic określa jakimi częściami ciała ma dotknąć krzesła, np. ręką, ręką i nogą, obiema nogami i rękami, łokciem i kolanem, pupą.

 

Poniedziałek

1.Jak można podróżować?- twórcza rundka. Rodzic zadaje dziecku pytanie: Jak można podróżować? Prowadzący powinien zwrócić uwagę, że można wymieniać nie tylko pojazdy, którymi się przemieszczamy( np. pociągiem, rowerem, pieszo) lecz także, w jaki sposób ( z uśmiechem na twarzy, w pośpiechu).
2.Wyprawa balonem- zabawa ruchowa z kocem. Rodzic proponuje dziecku wspólną podróż balonem. Dziecko z domownikami chwytają koc i wymachują nim, co jakiś czas tworząc kopułę „balonu". Wtedy mają za zadanie szybko wsiąść do kosza- czyli prędko wbiec pod czaszę koca i usiąść na dywanie. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.
3.Gimnastyka podróżnika- zestaw ćwiczeń porannych j.w.
4.Jestem bezpieczna/ bezpieczny- rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas podróży. Dziecko wspólnie z rodzicem omawia zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w różnych miejscach. Wymieniają niebezpieczeństwa grożące dzieciom, które odpoczywają nad wodą, w górach, w miejscach, w których jest dużo podróżnych (dworce, lotniska, deptaki ). Zastanawiają się , jak trzeba się zachowywać, aby uniknąć niebezpieczeństwa.
5.Z plecakiem czy z walizką?- zabawa orientacyjno- porządkowa . jw.

 

Wtorek

1.Co pływa, co tonie?- eksperymenty z wodą. Rodzic przygotowuje szerokie naczynie wypełnione wodą. Następnie wspólnie z dzieckiem układa na wodzie różne przedmioty: klucze, papierową łódkę, kulkę z plasteliny, kawałek drewienka. Dziecko stara się określić, które przedmioty będą pływać, a które zatoną. Rodzic pyta dlaczego duże statki nie toną i wyjaśnia, że duże znaczenie ma budowa przedmiotu.
2.Dlaczego balon lata?- eksperymenty z balonami. Dziecko otrzymuje balon, nadmuchuje go i zawiązuje. Sprawdza, czy balon unosi się w powietrzu czy opada. Rodzic może pozwolić na chwilę zabawy i samodzielnych eksperymentów. Wspólnie zastanawiają się, dlaczego ich balony, chociaż małe, nie unoszą się, a wielkie balony potrafią wznieść się w powietrze i unieść nawet kosz z pasażerami.
3.Gimnastyka podróżnika- zestaw ćwiczeń porannych- jw.
4.Co mam w plecaku?- zabawa słuchowa. Rodzic chowa w plecaku: klucze, butelkę z wodą, dzwonek rowerowy, grającą zabawkę, dowolny instrument muzyczny itp. Gra na każdym z przedmiotów w taki sposób, żeby dziecko nie widziało. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jaki przedmiot wydaje dźwięk.
5.Jaka to melodia- zagadki muzyczne:
-śpiewając a capella bez słów,
-odtwarzając fragmenty nagrań piosenek dziecięcych
Zabawa polega na odgadnięciu przez dziecko tytułu piosenek.

 

Środa

1.Ile kół mają te pojazdy?- zabawa matematyczna. Dziecko ma za zadanie ułożyć kolejno ilustracje z pojazdami, rozpoczynając od tych, które mają najmniej kół, a kończąc na tych, które mają ich najwięcej( ilustracje do pobrania z internetu).
2.Balony- zabawa ruchowa , jw.
3.Gimnastyka podróżnika- zestaw ćwiczeń porannych- jw.
4.Straganik z pamiątkami- zabawa matematyczna. Rodzic rozkłada na dywanie wybrane pamiątki z wakacji i mówi: każdą pamiątkę sprzedam za dwa patyczki. Ile musisz mieć patyczków, żeby kupić wszystkie. Dziecko przelicza, a następnie układa odpowiednią liczbę patyczków. Po chwili rodzic układa inną liczbę pamiątek lub zmienia ich „cenę", a dziecko wykonuje odpowiednie działanie na liczmanach.
5.Samoloty i balony- zabawa bieżna- jw.
6.Ćwiczenia gimnastyczne- jw.

 

Czwartek

1.Dwie walizki- zagadki dotykowe. Rodzic przygotowuje dwie walizki. Tłumaczy dziecku, że chce wyjechać na wakacje, ale został spakowany przez osobę, która zupełnie nie wie, jak to zrobić. Prosi domownika, żeby wyjął z pierwszej walizki jeden przedmiot i spróbował odnaleźć w drugiej taki sam, musi jednak to zrobić za pomocą zmysłu lub dotyku. Do odnalezienia kolejnego przedmiotu prosi następnego domownika. Na zakończenie dziecko ocenia, czy te przedmioty są faktycznie potrzebne na wyjazd, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach.
2.Gimnastyka podróżnika- zestaw ćwiczeń porannych.
3.Nauka słów piosenki-„Wakacyjna piosenka".

- Już lato się zbliża, na kwiatku usiadł bąk,
zielono na łące, zajączki skaczą w krąg.
Biedronka przyodziała ubranko w kropki swe,
Komary pobzykują, już lato zbliża się.

Ref: Hej ha, hej ha, piosenka z wiatrem gna,
Przez pola i las prowadzi nas./ bis

- Już lato się zbliża, wakacji nadszedł czas,
Żegnamy przedszkole i opuszczamy was.
Będziemy pływać w morzu, odwiedzać co dzień las,
Słoneczko nas opali, aż nie poznacie nas.

Ref: jw.

4.Na opak- twórcza zabawa ruchowa.Rodzic mówi dziecku , że na Wyspach Bergamutach wszystko jest na opak. Kiedy ktoś mówi, że idzie do przodu, to się cofa, a kiedy mówi wstań, prosi żeby usiąść. Dlatego teraz, gdy rodzic powie,aby dziecko zrobiło,ma zrobić wszystko odwrotnie, np.rodzic mówi: Dotknij swojego nosa, a dziecko dotyka każdej części ciała, tylko nie nosa.

 

Piątek

1.Moja miejscowość- rozmowa o rodzinnej miejscowości. Dziecko ogląda plan/mapę rodzinnej miejscowości. Zastanawia się, gdzie znajduje się jego dom( podaje nazwę ulicy, przy której mieszka). Następnie stara się odtworzyć trasę spaceru i sprawdzić, gdzie znajdowały się poszczególne zabytki/ atrakcje turystyczne.
2.Moja miejscowość- spacer w okolicy miejsca zamieszkania. Dziecko spaceruje po swojej miejscowości, zwracając uwagę na ciekawe i wyjątkowe miejsca.
3.Gimnastyka podróżnika- zestaw ćwiczeń porannych- jw.
4.Folder turystyczny- zabawa plastyczna. Korzystając z dostępnych materiałów dziecko tworzy folder reklamowy swojej miejscowości. W tym celu dzieli arkusz z kolorowego bloku A3 na trzy części. Na „skrzydełkach" nakleja fotografie poszczególnych atrakcji turystycznych i ozdabia je, a w centralnej części ulotki nakleja uproszczony plan swojej miejscowości. Z pomocą rodzica rysuje w odpowiednich miejscach kolorowe kropki i takie same kropki stawia przy fotografiach, prezentujących zaznaczone na planie miejsca.
5.Ćwiczenia gimnastyczne- jw.