List do Rodziców (19)

Tydzień 19. Święto babci i dziadka

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o babciach i dziadkach. Dzieci zapoznały się z wierszami i piosenkami poświęconymi babciom i dziadkom. Wspólnie z N. dzieci zastanawiały się, jak wyglądali babcia i dziadek, kiedy byli mali, w jakie zabawy się bawili. Dzieci opowiadały, co najbardziej lubią robić ze swoimi dziadkami, a także dzieliły się z grupą ulubionymi wspomnieniami o swoich dziadkach. Wysłuchały opowiadania Iwony Salach „Najlepszy prezent", a następnie wykonały samodzielnie prezenty dla babci i dziadka.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby przybliżyć dzieciom czasy młodości ich dziadków, warto wspólnie pooglądać stare fotografie i albumy. Przy okazji spotkania rodzinnego można zapytać dziadków, jak wyglądało ich przedszkole, w jakie zabawy się bawili i w jakie gry grali, czy jakieś jeszcze pamiętają i mogą ich nauczyć. Czy ich dzieciństwo było takie samo, jak teraz dzieciństwo ich wnuków.

List do Rodziców (18)

Tydzień 18. Co można robić zimą?
Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym, skąd się bierze śnieg. Dzieci próbowały wyjaśnić pochodzenie śniegu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Oglądaliśmy śnieg przez lupę. Każde dziecko mogło dotknąć, pougniatać, powąchać śnieg, a następnie podzielić się z grupą swoimi spostrzeżeniami, co do jego właściwości. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakimi słowami można opisać śnieg. Dzieci zastanawiały się również nad pytaniem czy śnieg jest czysty? Dzieliły się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zapoznały się ze zmiennymi właściwościami śniegu przeprowadzając eksperymenty i zabawy badawcze. Podczas spacerów po okolicy przedszkola dzieci wyszukiwały śladów zwierząt i je obserwowały. Wspólnie z nauczycielem zastanawiały się, czy ludzie też zostawiają ślady, jakie to są ślady i czy ludzki ślad może służyć do identyfikacji osób.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

W celu utrwalenia informacji o właściwościach śniegu, możecie Państwo w dowolny sposób pobawić się z dzieckiem na śniegu lub wykonać dowolny eksperyment ze śniegiem. Możecie również sprawdzić, jakie ślady zostawiacie na śniegu, porównać wielkości butów, a następnie poszukać innych śladów na nim pozostawionych.

List do Rodziców (17)

Tydzień 17. Witamy Nowy Rok

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu dzieci zapoznały się ze zjawiskiem różnic czasowych na dwóch półkulach Ziemi. Poszerzały wiedzę na temat sposobów odmierzania czasu. Rozwijały umiejętności rozumienia pojęcia czas. Doskonaliły umiejętności działania zgodnie z instrukcją obrazkową. Rozwijały percepcję wzrokową poprzez ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej wyrazów. Tworzyły zegary z różnych figur geometrycznych. Dzieci utrwalały informacje o cykliczności pór roku. Doskonaliły wiedzę na temat czterech pór roku i ważnych świąt w kalendarzu występujących w czasie ich trwania. Rozwiązywały zagadki o miesiącach. Utrwaliły nazwy dni tygodnia i ich przemienności. Doskonaliły umiejętności posługiwania się takimi przyimkami jak: przedwczoraj, wczoraj, dziś, jutro, pojutrze. Utrwaliły liczbę 7 w kontekście dni tygodnia. Rozwijały pamięć poprzez omawianie tygodniowego kalendarza aktywności grupy oraz odtwarzanie informacji w nim zawartych. Uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwalających umiejętność rozpoznawania i nazywania liter. Nazywały pory roku widoczne na obrazkach, dzieliły nazwy na sylaby, a następnie na głoski. Układały zdania zawierające nazwę każdej pory roku. Rozwijały spostrzeganie wzrokowe poprzez wskazywanie różnic pomiędzy wyrazami. Rozwijały kompetencje matematyczne poprzez utrwalenie znajomości nazw miesięcy w roku i informacji o ich przemienności. Doskonaliły umiejętności rozumienia przysłów.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

W codziennych sytuacjach warto kontynuować z dzieckiem utrwalanie nazw pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Możecie wybrać się Państwo na wycieczkę do parku, lasu aby przyjrzeć się zmieniającej się przyrodzie. W domu możecie Państwo przeglądać wspólnie albumy, książki i filmy związane z tematyką cykliczności pór roku, świąt w kalendarzu występujących w czasie ich trwania. Dzieci mogą próbować czytać proste teksty, nazwy pór roku.

List do Rodziców (16)

Tydzień 16. Świąteczne tradycje

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami świąt Bożego Narodzenia w wybranych regionach Polski i w wybranych krajach na świecie. Określały podobieństwa i różnice dotyczące obchodów świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w wybranych krajach. Oglądały mapę Polski z zaznaczonymi na niej tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, charakterystycznymi dla tych miejsc i podawały nazwy tych potraw. Uczyły się również rozpoznawać po zapachu i smaku świątecznych przysmaków (pomarańcze, wanilia, migdały, orzechy, cynamon, goździki, piernik, rodzynki). Wspólnie z N. dzieci zrobiły świąteczne pierniki i je udekorowały. Samodzielnie wykonały świąteczny stroik z przygotowanych materiałów, według własnego pomysłu. Rozmawiały na temat ozdób choinkowych, zastanawiały się, czym można ozdobić choinkę, z czego można zrobić ozdoby choinkowe i jakie ozdoby można zrobić z ciasta. Dzieci wybierały ozdoby choinkowe, które chcą powiesić na choince. Porównywały wielkości i kształty ozdób, ustalając kolejność i właściwy sposób rozmieszczenia zabawek na choince. Rozmawiały z N. na temat tego, jak powinien wyglądać stół na wigilijną kolację. Uczyły się nakrywać do stołu. Wypowiadały się na temat zwyczajów panujących w ich domach rodzinnych dotyczących wigilii Bożego Narodzenia. Zapoznały się z tradycjami i zwyczajami związanymi ze śpiewaniem kolęd. Usprawniały słuch fonematyczny i narządy artykulacyjne, wykonując ćwiczenia artykulacyjne i onomatopeiczne do opowiadania. Uczestniczyły w wielu zabawach językowych, w zabawach ruchowych do piosenek, tworzyły do nich akompaniamenty i ilustrowały je ruchem.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby utrwalić informacje o tradycjach i zwyczajach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia możecie Państwo włączyć dziecko do wszystkich przygotowań związanych ze świętami. W czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia możecie Państwo utrwalać z dziećmi wszystkie informacje, które zdobyły.
W następnym tygodniu będą potrzebne: różne modele zegarów.

List do Rodziców (15)

Tydzień 15. Święta za pasem

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy w przedszkolu o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci, na podstawie własnych doświadczeń, wsparcia N. oraz informacji z książek i albumów poznały tradycyjne ozdoby świąteczne, charakterystyczne dla niektórych regionów Polski (Mazowsze, Podkarpacie, Kaszuby). Dzieci utrwaliły nie tylko wiadomości o porządkowaniu, ale też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa (opowiadanie G. Kasdepke Jak tu ślisko). Dzieci podczas zabaw utrwaliły sposób kulturalnego podejmowania gości oraz zachowania się przy stole, zgodnego z zasadami dobrego wychowania. Dzieci poznały literę L, l na przykładzie wyrazu lalka i wykonały wiele ćwiczeń, utrwalających sposób jej pisania. Podczas wprowadzania liczby i cyfry 7, dzieci rozwijały umiejętności matematyczne m.in. w zakresie odejmowania i dodawania w codziennych sytuacjach. Tworzyły zbiory różnych przedmiotów, klasyfikując je ze względu na określone cechy. Podczas rozmowy inspirowanej opowiadaniem M. Bennewicza Święta darem są dla ludzi, dzieci rozwijały empatię i wrażliwość na potrzeby innych ludzi oraz uczyły się krótkiej rymowanki. Wspólnie bawiły się przy piosence We wish you a Merry Christmas w języku angielskim. Dzieci tworzyły wspólny łańcuch do przystrojenia sali przedszkolnej oraz pracę plastyczną „Zimowy krajobraz".

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Najwięcej korzyści – zarówno poznawczych, jak również społecznych, emocjonalnych i fizycznych – przyniesie dziecku włączenie go we wspólne przedświąteczne prace. Sześciolatek może nie tylko pomóc w przygotowywaniu potraw (odmierzanie produktów, przeliczanie, precyzyjne ruchy podczas mieszania), jak również podczas porządków. Warto przy tej okazji podkreślać zasady zachowania bezpieczeństwa np. podczas obchodzenia się ze środkami czystości lub gorącymi potrawami. Dzieci w przedszkolu poznawały smak i zapach niektórych przypraw m.in. cynamonu, kardamonu, wanilii – warto to utrwalać w domu podczas przyrządzania potraw. Przydzielenie dziecku zadania, za które będzie odpowiedzialne pozwoli kształtować w nim poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości. Przed wizytami świątecznymi warto również przypomnieć zasady kulturalnego otrzymywania i wręczania prezentów. Dobrym pomysłem jest też stworzenie i wysłanie kartek świątecznych do krewnych. Dla dzieci to bardzo miły, choć już zanikający zwyczaj.