Międzynarodowy Dzień Książek Dla dzieci

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI!


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to doskonała okazja, by zachęcić wszystkie maluchy  do sięgnięcia po fantastyczne książki. Jak wiadomo nie od dziś, literatura poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Poza tym książki uczą i zapewniają naszym pociechom lepszą znajomość świat, a także poszerzają zasób ich słownictwa. Same plusy!

Ponadto to niezwykłe święto, które obchodzimy 2 kwietnia, powstało właśnie po to, by zachęcić najmłodszych do czytania. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ w ten dzień na świat przyszedł duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Co ciekawe, inicjatywa została zapoczątkowana już w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi i trwa do dziś. Co roku gospodarzem wydarzenia jest inne państwo – Polska była organizatorem w 1970 roku.

Warto czytać dzieciom i wspaniale czytać z dziećmi. Statystyki co roku straszą nas spadkiem czytelnictwa, natomiast rynek literatury dziecięcej jakby na przekór tym tendencjom rozwija się znakomicie!
Psychologowie podkreślają dobrostan płynący z regularnego czytania dzieciom już od najmłodszych lat życia.
Czytanie wpływa na wszystkie przestrzenie rozwoju dziecka: intelekt, emocje, rozwój społeczny, intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć dziecka, pobudza do kreatywności. 

Poniżej znajdą Państwo kilka propozycji nie tylko książek, lecz także stron z darmowymi e-bookami oraz audiobookami, które są świetną alternatywą, szczególnie w tym ciężkim dla wszystkim czasie.

Książki:

https://www.ekokalendarz.pl/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci-2020/#more-8371  

https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/03/Z%C5%82ota-Lista-ksi%C4%85%C5%BCek-polecanych-do-czytania-dzieciom_marzec-2020.pdf

https://www.blogojciec.pl/dzieci/najlepsze-bajki-ksiazki-dla-dzieci-przedszkolaka/

Ebooki:

https://tuptuptup.org.pl/bajki-edukacyjne/ Niezwykłe przygody trojga przyjaciół - PSa, Kota i Sowy

https://dobrytata.waw.pl/inspiracje/bajki Bajki autorstwa Sławimora Żbikowskiego

https://www.empik.com/czas-w-domu 

Adudiobooki:

https://www.elfibajka.pl/audiobook.html Zbiór audiobooków oraz bajk do czytania, mozliwośc odpłatnie stworzenia bajki edukacyjnej, w któej bohaterem jest Państwa dziecko 

http://audio-bajki.pl/ Zbiór bajek klasycznych, edukacyjnych, nowoczesnych

https://www.youtube.com/watch?v=t2cRatw2cko Renata Piątkowska "Opowiadania do chichotania"

https://www.youtube.com/watch?v=Xe3B8tGjKXE&t=541s Julia Duszyńska "Cudaczek Wyśmiewaczek" 

A na koniec proponujemy udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Dom Bajek (Fundacja Jak Malowana):

https://dombajek.wordpress.com/tag/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci/

Miłego czytania!