Aktywności czwartek 30.04

Temat: „Hymn narodowy”

Cele:

    - Dziecko aktywnie uczestniczy w zabawie
    - Dziecko reaguje na polecenia rodzica
    - Dziecko rozpoznaje melodię hymnu narodowego
    - Dziecko zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu
    - Dziecko angażuje się w pomoc
    - Dziecko wyraża swoją miłość do ojczyzny w sposób werbalny


Przebieg:


1. „Orzeł ląduje”-zabawa bieżna.

Środki dydaktyczne: krążek, https://www.youtube.com/watch?v=I4Naiv0NsKM


Dziecko porusza się swobodnie, naśladując lot orła. Na przerwę w muzyce jak najszybciej zajmuje miejsce w „gnieździe”(na krążku). Zabawę powtarzamy.


2. „Hymn narodowy”- zajęcia muzyczne.

Środki dydaktyczne: nagranie Mazurka Dąbrowskiego, odtwarzacz CD.


Rodzic mówi dziecku, że hymn jest naszym symbolem narodowym, i podczas słuchania i śpiewania hymnu należy zachować powagę. Rodzic włącza nagranie hymnu – dziecko słucha, stojąc prosto. Po wysłuchaniu nagrania rodzic wyjaśnia, w jakich sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy.


3. „Święto narodowe”- przygotowywanie się do obchodów.

Rozmowa z dzieckiem na temat zbliżających się świąt narodowych, zachęcenie dziecka do pomocy przy dekorowaniu domu/balkonu flagą państwową. Chętne dzieci mogą wykonać również wspólnie z rodzicem małą flagę na wykałaczce do szaszłyków, lub kotylion, który będą mogły nosić dumnie podczas zbliżających się świąt narodowych.


Poniżej link z przykładem, jak można wykonać kotylion:

https://www.youtube.com/watch?v=m0-kLA7gQik


4. „Kocham Polskę”- rozmowa z dzieckiem za co kochamy naszą ojczyznę.

Po wykonanych zadaniach i zaangażowaniu dziecka w pomoc przy dekoracji, dziękujemy dziecku przytuleniem i całusem, mówimy, że je bardzo kochamy i zadajemy pytanie-A za co kochamy naszą ojczyznę? Warto powiedzieć o wspaniałym krajobrazie Polski, o dostępie do morza z pięknymi piaszczystymi plażami, wysokich górach, jeziorach i zabytkach które przyciągają wielu turystów. Dzieci mogą powiedzieć o swoich ulubionych potrawach, miejscach w jakich byli, o wszystkim tym co im podpowie wyobraźnia. Nie można zapomnieć o naszych pysznych Polskich lodziarniach.


Na podsumowanie naszego tygodnia zachęcamy do obejrzenia bajeczki o symbolach narodowych przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej: 
https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA


Pozdrawiamy i mocno ściskamy naszych milusińskich!