Aktywności poniedziałek 04.05

Prosimy Rodziców o wydrukowanie poniższej tabeli i systematyczne zaznaczanie razem z dzieckiem wykonanych zadań.Wypełnioną tabelę należy zachować wraz z pracami dzieci. 


link do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/1Jag1TA9VcWdK_mNITDWBlctj1MZ_m_8h/view?usp=sharing

 

Drodzy Rodzice,

w tym tygodniu będziemy bardzo dużo eksperymentować. Doskonale wiemy, jak dzieci to uwielbiają - jest to dla nich prawdziwa magia, potrafia długo i cierpliwie oczekiwać efektów, aby potem w zadumie je podziwiać. Bardzo chciałybysmy zobaczyć, jak nasze przedszkolaki poznają świat w ten sposób. Dlatego mamy do Państwa ogromną prośbę - prosimy o przesłąnie zdjęć swoich pociech podczas pracy na adres mailowy "Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.". Wspólnie stworzymy piękną galerię młodych odkrywców :)

 

Pozdrawiają i ślą uściski - Wasze Panie. 

 

Krąg tematyczny:Małe odkrycia

04.05.2020 – 08.05.2020

Temat: Jesteśmy odkrywcami

Cele:

$1-        * Dziecko potrafi działać wg instrukcji

$1-        * Dziecko bada przedmioty różnej fakturze za pomocą dotyku

$1-        * Dziecko orientuje się w schemacie ciała

Przebieg:

1. „Tak, jak ja” – zabawa naśladowcza


Rodzic przygotowuje „znacznik”, np. frotkę na rękę, maskę na twarz z pokoju dziecka, koronę, może być zwykły kapelusz letni. Jako pierwszy zakłada go rodzic. Tłumaczymy dziecku zasady:
 - osoba, która ma „znacznik” prowadzi zabawę,
 - osoba prowadząca (z „znacznikiem”) wykonuje ruchy naśladujące czynności higieniczne
 - druga osoba musi odgadnąć, co to za czynność i następnie ją poprawnie wykonać.

Bardzo prosimy, aby oprócz różnych czynności, które podpowie Państwu wyobraźnia znalazły się przede wszystkim: poprawne mycie rąk (pamiętamy, żeby potem dziecko wykonało tą czynność prawidło, dokładnie i ze zwróceniem uwagi na poszczególne etapy tj. nabranie mydła, tworzenie piany na raczkach, dokładne umycie każdego paluszka oraz środka dłoni oraz spłukanie wodą i wytarcie ręcznikiem do sucha), mycie zębów, mycie buzi.

2. „Jestem odkrywcą” – zabawa badawcza doskonaląca zmysł dotyku


Środki dydaktyczne: pudełko/worek/torba bawełniana na zakupy, małe przedmioty różnej fakturze


Rodzic przygotowuje duże pudełko/worek/bawełnianą torbę na zakupy. Do środka wrzuca różne przedmioty, zabawki o wyrazistych kształtach: piłeczki, maskotki, kredki, zmywak kuchenny i druciak, mydło w kostce, orzechy włoskie w łupinach, kawałek papieru ściernego – wszystko, co przyjdzie nam do głowy i posiada rożną fakturę. Dziecko wsuwa rękę i za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, jaki przedmiot złapało, następnie wyciąga go w celu sprawdzenia i kładzie w osobne miejsce. Ważne jest, aby podczas zabawy zwrócić uwagę na odkrywanie przedmiotów jedynie za pomocą zmysłu dotyku oraz na badanie przedmiotu poprzez naciskanie, tarcie itp.

3. Szybki jak burza” – zabawa ruchowa, rozwijająca szybką reakcję na polecenie.


Na początku warto zadbać o otoczenie – aby w pobliżu dziecka nie znajdowały się meble, a na dywanie był porządek (lepiej nie nadepnąć na drobny klocek!)

Zabawa polega na wykonywaniu przez dziecko poleceń w coraz szybszym tempie. Rodzic narzuca tempo wydając polecenia coraz szybciej, co zmobilizuje pociechę do odpowiedniej reakcji. Polecenia mówią o tym, do której części ciała ma „przykleić” (nie tylko dotknąć) się rączka dziecka:


Jedna ręka na głowę
Jedna ręka łapie ucho
Jedna ręka na ramie
Druga ręka na brzuch
Dwie rączki łapią kolanka
Dwie rączki dotykają palców u stóp ….

Zachęcamy do wymyślania nowych kombinacji oraz do zabawy razem z dzieckiem – warto udowodnić, że Rodzice też potrafią tak szybko i poprawnie wykonać zadanie J

Zabawa świetnie sprawdza się jako poranna gimnastyka albo po prostu w czasie, gdy dziecko troszkę się nudzi.

4. „Magiczny klej” – zabawa integracyjna

Przed zabawą warto (lecz nie jest to konieczne) z dzieckiem troszkę „poczarować”. W dłoni chowamy odrobinę mąki (dla efektu WOW można dodać brokat lub cukier perlisty). Wyciągamy zamkniętą dłoń przed dzieckiem i razem wypowiadamy kilkakrotnie zaklęcie:

„Czary mary, czary mary,

to będzie klej dla najlepszej pary!”

następnie dmuchamy delikatnie na dziecko magicznym pyłem.


Magiczny klej skleja rodzica z dzieckiem wskazaną przez jednego z uczestników częścią ciała. Zadaniem rodzica jest wybierać takie części ciała, które pozwolą pogłębić emocjonalną wieź z dzieckiem.

Przykład:

 - mogą skleić się noski, wtedy robimy z dzieckiem „noski noski eskimoski”

 - mogą skleić się oczka – patrzymy się sobie głęboko w oczy

 - mogą skleić się nasze szyjki – to idealny moment, żeby wyszeptać dziecko do ucha „super jest się z tobą bawić”

 - mogą skleić się nasze klatki piersiowe – przytulamy mocno dziecko.