Zadania 11.05-15.05.2020r.

 

 

Prosimy Rodziców o wydrukowanie poniższej tabeli i systematyczne zaznaczanie razem z dzieckiem wykonanych zadań. Wypełnioną tabelę należy zachować wraz z pracami dzieci.

Zadania można realizować z dzieckiem o dowolnej porze dnia, można również dzielić je na krótkie etapy biorąc pod uwagę predyspozycje dziecka.


 

link do pobrania:

 https://drive.google.com/drive/folders/1ByhOAzkEHW7yb0nQSRDbq-rz3Lt43YTS?usp=sharing

 

 

 

 

 

                                        Tematyka: Co to znaczy być odkrywcą?

 

 

 

Ćwiczenia poranne: „Ćwiczenia małych odkrywców”.

 

-Ćwiczenia ramion- dziecko stoi na dywanie. Trzyma w ręce wstążkę z bibuły. Na sygnał rodzica wyciąga rękę przed siebie i zatacza wstążką koła raz prawą, raz lewą ręką.

 

-Ćwiczenia ożywiające: dziecko stoi na dywanie, trzyma swoją wstążkę. Na hasło rodzica: Leci!- biega po pokoju, unosząc wstążkę wysoko. Na hasło: Ląduje! – przykuca i opuszcza wstążkę na podłogę.

 

- Ćwiczenia z elementem czworakowania: dziecko układa wstążki na dywanie i na czworakach porusza się w powstałym labiryncie.

 

- Ćwiczenia z elementem równowagi: dziecko ustawia się na brzegu dywanu naprzeciwko rodzica. Unoszą rękę, w której trzymają wstążkę, drugą rękę opierają na biodrze. Stają na jednej nodze i machają wstążką do siebie. Następnie przechodzą na drugą stronę i czynność powtarzają.

 

-Ćwiczenia z elementem skoku: dziecko układa na dywanie wstążki w różnych odległościach. Następnie ustawia się za rodzicem i przeskakuje przez wstążki obunóż.

 

- Ćwiczenia mięśni brzucha: dziecko leży na plecach z wyprostowanymi nogami i rękami. Trzyma w ręku rozciągnięte wstążki. Na sygnał rodzica najpierw podnosi się do siadu prostego, następnie robi skłon w przód, tak aby wstążką dotknąć palców stóp.

 

- Ćwiczenia oddechowe: dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Trzyma przed sobą wstążkę, na którą będzie dmuchać z różną siłą wydechu. Dziecko stara się, aby wstążka jak najmocniej się poruszała. Po zabawie ze wstążkami wykonuje spokojne wdechy i wydechy.

 

 

 

Zabawy ruchowe:

 

W podróży – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko spaceruje po pokoju. Kiedy rodzic wymieni jakiś pojazd, np. rower, dziecko naśladuje sposób poruszania się na nim. Na hasło: Spacer – dziecko maszerują po dywanie. Rodzic wymienia pojazdy wodne, lądowe i powietrzne, np. samolot, rower, skuter wodny, motor, kajak, samochód.

 

Od startu do mety – zabawa z elementem turlania. Dziecko dobiera się w parę z rodzicem. Wspólnie ustalają, gdzie jest meta i start. Jedno z nich kładzie się na dywanie na polu startu, a drugie pomaga mu się turlać do mety. Później zamieniają się rolami i zabawa się powtarza.

 

Przeprawa na suchy ląd – zabawa z elementem równowagi. Rodzic rozkłada na dywanie skakankę. Dziecko porusza się po rozłożonej skakance, tak aby nie stanąć na dywanie.

 

Owady – zabawa bieżna. Rodzic gra na dowolnym instrumencie melodię do biegu, dziecko jest pszczołą i biega po pokoju. Na mocne uderzenie i hasło: Bąk – przykuca i pochyla głowę do klatki piersiowej.

 

Kolorowe piłki – zabawa rzutna. Dziecko stoi na dywanie i  rzuca do rodziców, rodzeństwa piłkę. Osoba rzucająca wymienia najpierw imię domownika, który ma złapać piłkę. W zabawie są używane jednocześnie dwie piłki, można też wprowadzić trzecią.

 

 

 

 

Ćwiczenia gimnastyczne:

 

-„Biegnij do mnie” – zabawa orientacyjno- -porządkowa. Dziecko z rodzeństwem biegają po pokoju w rytm dowolnego instrumentu muzycznego(który posiadają w domu). Na hasło: Stój – zatrzymują się i patrzą, w której ręce rodzic trzyma sylwetę chłopca, a w której dziewczynki. Na hasło: Biegnij do mnie – ustawiają się w rzędzie przed rodzicem, przed właściwą oznaczającą płeć dziecka sylwetą. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

 

-Czołganie się w tunelu – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko czołga się w tunelu utworzonym przez obręcze (mogą być zrobione ze wstążki)zaczepione o oparcia krzeseł. Podczas ćwiczenia stara się nie dotknąć obręczy.

 

- Marsz z wysokim unoszeniem kolan – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko przechodzi ze wstążki do wstążki, wysoko podnosząc kolana.

 

- Ślizg tyłem pod tunelem – ćwiczenie mięśni brzucha. Dziecko w leżeniu tyłem na kocyku, z ugiętymi w kolanach nogami, stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia wykonuje ślizg w tunelu, odpychając się nogami.

 

-Ślizg na kocyku z celowaniem woreczkiem do obręczy(obręcz można wykonać ze wstążki, bibuły itp.) – Dziecko w leżeniu przodem na kocyku wykonuje ślizg w przód. Wjeżdża do tunelu i, unosi klatkę piersiową, oburącz wrzuca woreczek do kolejnych obręczy.

 

- Ślizg na kocyku z dmuchaniem przed sobą rolki po papierze toaletowym – ćwiczenie oddechowe, ćwiczenie mięśni grzbietu. Dziecko w leżeniu przodem na kocyku wykonuje ślizg w tunelu w przód, dmuchając przed sobą rolkę po papierze toaletowym, tak aby nie wytoczyła się poza tunel.

 

-Przeploty między obręczami – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko wchodzi od góry do pierwszej obręczy, a następnie dołem się z niej wychodzi. W ten sam sposób wchodzi do kolejnych obręczy i wychodzi z nich.

 

-Przechodzenie na czworakach z obręczy do obręczy – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko na czworakach wchodzi do kolejnych obręczy, a następnie wychodzi z nich.

 

-Przerzucanie stopą woreczka z obręczy do obręczy – ćwiczenie mięśni brzucha i stóp. Dziecko chwyta stopą woreczek i wrzuca go do kolejnych obręczy raz prawą, raz lewą stopą(woreczek można uszyć z kawałka dowolnego materiału i wypełnić grochem bądź ryżem).

 

-Skłony głowy w przód z wrzuceniem woreczka do obręczy – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko kładzie woreczek na głowie i, wykonując skłon głowy w przód, zrzuca woreczek do obręczy i powtarza ćwiczenie z następną obręczą. Rodzic rozsuwa krzesełka, a obręcze kładzie jedną za drugą na podłodze.

 

-Marsz z woreczkiem na głowie – ćwiczenie wyprostne. Dziecko maszeruje z obręczy do obręczy z woreczkiem na głowie, tak aby nie nadepnąć na obręcz i nie zgubić woreczka.

 

 

 

Poniedziałek:

 

 1. Prace porządkowe w swoim pokoju. Dziecko bawi się w swoich kącikach zabaw jakie posiada w pokoju. Po zabawie porządkuje kąciki, usuwając zużyte przedmioty.
 2. Zabawa dotykowa ”Nazywanie części ciała”- dziecko dobiera się w parę z rodzicem bądź rodzeństwem i stają naprzeciwko siebie. Jedno z nich zamyka oczy, a drugie delikatnie dotyka różnych części ciała. Dziecko nazywa te części ciała, na której poczuło dotyk. Następnie zmieniają się rolami.
 3. Ćwiczenia poranne „Ćwiczenia małych odkrywców”- jak wyżej.
 4. Zabawy w kącikach znajdujących się w pokoju dziecka- rozmowa. Rodzic (rodzice, rodzeństwo) rozmawia z dzieckiem na temat jego kącików, dopytuje co można w nich zmienić i jak je ulepszyć, aby były ciekawsze. Dziecko proponuje różne akcesoria do poszczególnych kącików. Wypowiada się, które kąciki najbardziej lubi u uzasadnia swój wybór.
 5. Organizowanie nowego kącika zainteresowań „Kącik badacza”- rodzic pokazuje dziecku różne przedmioty: pojemnik, lejek, małe sitko, ziarna, sznurki, wstążki, artykuły sypkie( sól, piasek, ryż, cukier), różne rodzaje makaronu, szkło powiększające. Mówi, że wszystkie pokazane przedmioty umieści w nowym kąciku. Dziecko wspólnie ustala zasady zabaw w kąciku i określa jego nazwę.
 6. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ W podróży”- jak wyżej.
 7. Burza mózgów „ Kto to jest odkrywca?’. Dziecko z rodzeństwem (bądź bez) siedzi na dywanie i wypowiada(wypowiadają) się kogo uważają za odkrywcę, czym on się może zajmować, kto może być odkrywcą. Rodzic prosi, aby dziecko (rodzeństwo) zastanowiło się czy ono też już kiedyś coś odkryło. Rodzic mówi dziecku o słynnych odkrywcach np. Krzysztof Kolumb- słynny podróżnik, odkrywca Ameryki, Mikołaj Kopernik- słynny astronom, który odkrył, że to Ziemia krąży wokół Słońca(można pokazać dziecku zdjęcia odkrywców na komputerze). Dziecko wraz z rodzicem wskazuje na globusie oraz prezentują, jak Ziemia obraca się wokół własnej osi i Słońce(Słońcem może być duża piłka trzymana przez dziecko).
 8. Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Przeprawa na suchy ląd”- jak wyżej.
 9. Ćwiczenia gimnastyczne- jak wyżej.

 

 

 

Wtorek:

 

 1. Ćwiczenia ciszy – zabawa doskonaląca koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic wręcza mu łyżkę, na której jest mały kamień. Zadaniem dziecka jest podawać domownikom łyżkę tak, aby kamieńniej nie spadł. W kolejnej rundzie można wykorzystać ziarenko fasoli itp.
 2. Co tak pachnie? – zabawa badawcza, rozpoznawanie różnych przedmiotów za pomocą zmysłu węchu. Dziecko siedzi przy stole ,którym rodzic przygotował naczynia z różnymi przedmiotami(cytryna, ocet, cukier waniliowy, cynamon, kawa, proszek, mydło, perfumy, pomarańcza, pasta do zębów). Dziecko ma zakryte oczy i po zapachu rozpoznaje i nazywa wąchany artykuł. Zgromadzone przedmioty można podzielić na nadające się do spożycia (spożywcze) oraz nienadające się do spożycia (chemiczne).
 3. Ćwiczenia poranne „Ćwiczenia małych odkrywców”-jak wyżej.
 4. Wynalazcy zabawek – praca techniczna, wykonanie żaglówkirecyklingu. Rodzic prezentuje zgromadzone materiały i pyta, czy dziecko ma propozycję na ich wykorzystanie. Następnie pokazuje sposób wykonania żaglówki – wypełnia nakrętkę plasteliną, wycina żagiel, nabija go na wykałaczkę i mocuje w nakrętce. Dziecko sprawdza, czy nowa zabawka unosi się na wodzie. Po wykonaniu zabawki według instrukcji rodzica dziecko może podjąć próbę zrealizowania własnych pomysłów na zabawki.
 5. Zabawa ruchowa z elementami turlania „Od startu do mety”- jak wyżej.
 6. Moja droga do przedszkola – rysowanie trasy. Rodzic daje dziecku kartkę, na której zaznacza domprzedszkole – jeden budynek w górnym prawym rogu, drugi w dolnym lewym rogu. Zadaniem dziecka jest poprowadzić drogę, jaką musi pokonać, i dorysować obiekty, które mija po drodze.
 7. Zabawa orientacyjno- porządkowa „W podróży”-jak wyżej.
 8. Czy znamy te dźwięki? – ćwiczenia słuchowe. Rodzic daje dziecku kilka różnych przedmiotów, które posłużą do dowolnych eksperymentów- dziecko ma sprawdzić, jaki dźwięk można wydobyć przy użyciu każdego z przedmiotów. Rodzic może zgniatać papier, ciąć nożyczkami, szeleścić woreczkiem foliowym, przelewać wodę, zakręcać plastikową butelkę(dziecko nie widzi przedmiotów i wykonywanych czynności przez rodzica). Ma rozpoznać co to za dźwięki i jakie przedmioty je wydają.
 9. Zabawa skoczna „Pokonaj tor”- rodzic układa tor z obręczy(wstążki, bibuły), a dziecko przeskakuje z obręczy do obręczy.

 

 

 

Środa:

 

 1. Układaj tak jak ja – odtwarzanie szeregówrytmów. Dziecko w parze z rodzicem dobierają sobie klocki, z których jedno z nich układa jakiś szereg albo rytm, a drugie go odtwarza. Dziecko porównuje dwa obrazy, przelicza klocki i zamienia się rolami.
 2. Idź, jak słyszysz – zabawa ruchowa, utrwalenie kierunków. Dziecko dobiera sięparę z rodzicem bądź rodzeństwem. Poruszają się zgodnie z instrukcją drugiego domownika: Idź dwa kroki do przodu, skręć w lewo, zrób pięć kroków, skręć w prawo. Osoba, która stoi jako pierwsza, prowadzi. Osoba stojąca z tyłu kontroluje, czy pierwsza dobrze idzie.
 3. Ćwiczenia poranne „Ćwiczenia małych odkrywców”-jak wyżej.
 4. Zabawa matematyczna „Co jest dłuższe?”- szacowanie długości przedmiotów. Dziecko siedzi na dywanie, na środku dywanu leżą rozłożone różne przedmioty: sznurówka, kredka, szalik, wstążka, długopis, linijka, pasek, kartka, tubka z pastą do zębów. Wybiera dwa spośród przedmiotów i określa „na oko”, który z nich jest dłuższy. Następnie sprawdza, czy miało rację, przykładając przedmioty do siebie. Rodzic zwraca uwagę na to, aby przedmioty właściwie się stykały.
 5. Zabawa bieżna „Owady”- jak wyżej.
 6. Zabawa matematyczna „Policz, ile jest”- doskonalenie przeliczania do 10. Domownicy siedzą na dywanie, ściągają kapcie i układają we wskazanym miejscu. Rodzic prosi, aby dziecko ułożyło np. 5 kapci w rzędzie, drugi domownik 3 kapcie w rzędzie, a kolejne 2 kapcie. Wszyscy przeliczają elementy w rzędzie. Następnie rodzic pyta, ile kapci trzeba dołożyć do pierwszego rzędu, żeby było po 10, ile do następnego i do kolejnego. Dziecko siedzi na dywanie, przelicza na palcach i podaje kolejno odpowiedź. Ile trzeba dołożyć do 2, żeby było 10? Ile trzeba dołożyć do 7, żeby było 10?itd.(można wykorzystać zamiast kapci inne przedmioty np. wykałaczki, zapałki itp.).
 7. Zabawa rzutna „Kolorowe piłki”- jak wyżej.
 8. Ćwiczenia gimnastyczne- ogólnorozwojowe- jak wyżej.

 

 

 

Czwartek:

 

 1. Rymowanki – eksperymenty językowe. Rodzic podaje przykłady rymów: koleżanka – szklanka, barek – kanarek, kot – płot. Dziecko wymyśla pary wyrazów, które się rymują.
 2. Gra na instrumentach „Szybko-wolno”. Dziecko wybiera sobie dowolny instrument(znajdujący się w domu) i staje na dywanie. Rodzic podaje tempo gry, wyjaśniając, że szybko nie znaczy mocno i głośno. Dziecko stosuje się do tempa gry.
 3. Ćwiczenia poranne „Ćwiczenia małych odkrywców”-jak wyżej.
 4. Nauka słów piosenki „Wiosenny rock and roll” i zabawy ruchowe.
 5. „Poznajemy wynalazców”-oglądanie filmu edukacyjnego „Byli sobie wynalazcy”. Rodzic wprowadza dziecko w tematykę filmu. Mówi o wielkich wynalazcach, którzy ciężko i długo pracowali nad ważnymi informacjami, które przetrwały aż do dnia dzisiejszego. Wyjaśnia, że z tej wiedzy korzystamy dzisiaj również my. Po obejrzeniu materiału filmowego dziecko opowiada o swoich spostrzeżeniach(film dostępny w Internecie „Byli sobie wynalazcy”).
 6. Zabawa ruchowa z elementem turlania „Od startu do mety”.

 

 

 

Piątek:

 

 1. Ćwiczenia motoryki małej, odwzorowywanie szlaczków „Kolorowe sznurki”. Dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym wzorem, za pomocą sznurka odwzorowuje szlaczek. Może to robić bezpośrednio na kartce, albo próbować swoich sił na stole lub czystej kartce.
 2. Mydlane bańki – skąd się biorąjakie są? – swobodne wypowiedzi dziecka, rodzeństwa. Rodzic zachęca dzieci do wypowiedzi na temat: Co wiesz o bańce mydlanej?. Kiedy dziecko podzieli się wiadomościami, przystępuje do próby robienia baniek. Rodzic daje naczynie dziecku, wypełnia do połowy wodą, następnie miesza ją z mydłem lub płynem i robią mydlane bańki. Można też sprawdzić, co wydarzy się, kiedy będziemy dmuchać przez słomkę zanurzoną w płynie. Należy odpowiednio przygotować pomieszczenie i wyznaczyć konkretne miejsce do tej zabawy.
 3. Ćwiczenia poranne „Ćwiczenia małych odkrywców”-jak wyżej.
 4. Wynalazki, które zmieniły świat – promyczkowe uszeregowanie. Rodzic prosi, aby dziecko zastanowiło się, które wynalazki mogły zmienić na lepsze życie na naszej planecie. Odpowiedzi zapisuje na kartce. Następnie pokazuje ilustracje kilku najważniejszych wynalazków (np. żarówki, silnika spalinowego, samolotu, kompasu, telefonu, Internetu itp.-ilustracje można pobrać z Internetu). Dziecko wypowiada się, jakie zastosowanie mają te wynalazkicodziennym życiu, jak można je praktycznie wykorzystywać.
 5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „W podróży” -jak wyżej.
 6. Jak było wcześniej? – rozmowa. Rodzic pokazuje ilustrację wybranego przez siebie wynalazkapyta dziecka, jak mogli radzić sobie ludzie, zanim został on wynaleziony. Dziecko wypowiada się na temat tego, czym ludzie oświetlali pomieszczenia albo jak żyli bez telefonu, jak przemieszczali się bez samochodów. Można też porozmawiać o tym z dziadkami.
 7. Co powstanieplamy? – zabawy plastyczne. Rodzic mówi, że dziś będziemy bawić się z plamą, z której powstaną tajemnicze prace, każdy będzie miał inny efekt. W tym celu nanosi łyżeczką na kartkę farby w różnych odległościach (wystarczą trzy kolory). Powstałe plamy dziecko rozdmuchuje za pomocą słomki. Farby łączą się ze sobą. Dziecko przy stole bawi się w tworzenie obrazów, a po skończonej pracy odkłada kartkę do wyschnięcia i porządkuje miejsce pracy. Po wyschnięciu dziecko z rodzicami ogląda pracę i wypowiadają się na ich temat.
 8. Królestwo małego wynalazcy – praca plastyczna, rysowanie na określony temat. Dziecko rysuje, jak wyobraża sobie miejsce,którym wynalazca najlepiej się czuje.
 9. Ciekawa ozdoba – praca techniczna, wypełnianie butelki farbowaną solą. Rodzic zachęca dziecko do wykonania niepowtarzalnej ozdoby. Daje dziecku naczynia, do których wsypuje sól. Dziecko miesza sól mazakiem,kiedy będzie miał intensywny kolor, wsypuje do butelki, używając lejka, i mieszają kolejną porcję z innym kolorem. Kiedy cała butelka zostanie wypełniona solą, można ją wykorzystać jako wazon stanowiący ozdobę pokoju.
 10. Zabawa ruchowa „Ćwicz tak jak ja”-jak wyżej.
 11. Niepowtarzalne butelki – praca techniczna, wypełnianie butelek makaronem bądź ziarnami, przyprawami kuchennymi. Dziecko wypełnia według własnego pomysłu butelkę różnymi materiałami, tworząc ciekawe kompozycje(mała przezroczysta butelka, lejek, różnego rodzaju makarony i ziarna, pestki dyni, słonecznika, ziele angielskie, groch, fasola, ryż, kasza gryczana, soczewica, kawa ziarnista itp.).

 

Punkty od 7-11 można sobie wybrać, dla chętnych można zrobić wszystko.

 

Życzę udanych i przyjemnych efektów pracy. Powodzenia.

 

Pani Sylwia Gawel